Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krążownik „Moskwa”. Media ujawniają, co mogło odegrać istotną rolę w jego zatonięciu

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
mil.ru
„Krążownik Moskwa mógł być skazany na zagładę, zanim wyszedł w morze, by wymusić blokadę ukraińskiego portu w Odessie. Przyczyną mogła być choroba nękająca zarówno państwo rosyjskie, jak i jej siły zbrojne – korupcja, a w tym konkretnym przypadku chodzi o kontrakt na remont okrętu i oficera, który postanowił powierzyć to zadanie mało znanej firmie bez doświadczenia w tego typu pracach” – informuje australijski portal news.com.au.

Australijski portal pisze, że w chwili zatonięcia „Moskwa” miała 39 lat i to było przyczyną jej zguby. News.com.au przypomina, że krążownik przeszedł znaczącą modernizację w latach 1990-1998. Prace znacznie się opóźniły z powodu zamieszania, jakie nastąpiło po rozpadzie Związku Radzieckiego. „Moskwa” powróciła jednak na morze jako okręt flagowy floty w 2000 roku i pozostawała w służbie do 2016 roku.

Kolejna modernizacja krążownika również się opóźniała. Spowodowało to, że okręt przez dłuższy czas stał w dokach. Ostatecznie „Moskwa” wznowiła swoją służbę jako okręt flagowy Floty Czarnomorskiej w 2021 roku.

Mimo to w Rosji wyrażano poważne wątpliwości co do stanu okrętu. Analitycy wojskowi kwestionowali stan radarów i jakość szkolenia załogi. Według rosyjskiej gazety „Kommiersant” okręt miał być „tykającą bombą”.

Media przypominają, że w marcu 2022 roku aresztowano kilku kluczowych oficerów i dyrektorów, którzy brali udział w ostatniej modernizacji okrętu wojennego. Postawiono im zarzuty w związku ze skandalem, który ma swój początek w 2012 roku. Wówczas to kierownictwo rosyjskiej marynarki wojennej dążyło do odnowienia systemu rakietowego dalekiego zasięgu S300 oraz pocisków średniego zasięgu 4K33 Oca-M. Były to dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe „Moskwy”.

Zdaniem rosyjskich źródeł dowódca odpowiedzialny za projekt otrzymał listę sześciu certyfikowanych wykonawców wojskowych zdolnych do podjęcia się wysoce specjalistycznej pracy. Pierwszy kapitan Igor Supranowicz miał jednak dopisać na dole listy nazwę jeszcze innej firmy – Electropribor. Była to firma dość nieznana. Nie miała żadnej historii współpracy z rosyjską marynarką wojenną, nie posiadała też licencji na wykonywanie zaawansowanych prac elektrycznych. Jednak – mimo to – wygrała kontrakt.

W kolejnej edycji przetargu na modernizację pocisków rakietowych w 2014 roku, zwyciężyła również firma Electropribor, a kapitan Supranowicz miał otrzymać 16 mln rubli za swoją rolę w przyznawaniu kontraktów.

Rosyjskie media podają, że około 692 mln rubli zaginęło, a znaczna część prac modernizacyjnych nie została wykonana. Media dodają, że stare elementy w okręcie nie zostały wymienione, a nowe – wymienione elementy – nie spełniały wymogów specyfikacji. Jedynie pociski przeznaczone do testów zostały całkowicie odnowione.

Tuż po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, w marcu tego roku, rosyjska żandarmeria wojskowa rozpoczęła aresztowania w związku ze skandalem. Nastąpiło to po wielu doniesieniach o awarii pocisków, kiedy to „Moskwa” próbowała wypełnić swoje zadanie, czyli ochronę powietrzną nad południowo-zachodnią Ukrainą.

Skutki powszechnej korupcji dla zdolności bojowych Rosji, skłoniły ukraińskiego ministra ds. walki z korupcją do „wyrażenia szczerej wdzięczności” najwyższym urzędnikom resortu obrony w Moskwie. W jego ocenie ich chciwość zmusiła rosyjskich żołnierzy do porzucenia bezużytecznego sprzętu i poddania się.

W liście skierowanym do ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, datowanym na 9 marca, stwierdził on, że sprzeniewierzenie środków publicznych wniosło „nieoceniony wkład” w obronę Ukrainy.

„Rosyjskie środki i zasoby niezbędne do ataku na Ukrainę zostały skradzione jeszcze zanim zgromadzono je na granicy obu państw” – napisał szef ukraińskiej Narodowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji Aleksander Nowikow.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krążownik „Moskwa”. Media ujawniają, co mogło odegrać istotną rolę w jego zatonięciu - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna