Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty we frankach tanieją!

(luk)
Chociaż od lipca możemy spłacać kredyty walutowe w walucie w jakiej je zaciągnęliśmy, to jednak niewiele osób korzysta z tej możliwości. Powód: korzyści z takiej spłaty mogą okazać się mniejsze niż prowizja, jakiej zażąda od nas bank. Ale i banki w obawie przed utratą zarobków zaczęły obniżać tzw. spread walutowy, więc jest szansa, że klienci i tak zyskają.

Do niedawna, spłacając kredyt walutowy, byliśmy skazani na przeliczanie przez bank waluty na złotówki po narzuconym kursie. Różnica między kursem, w jakim zaciągnęliśmy kredyt a tym, według którego go spłacamy, to tzw. spread walutowy (dla banku czysty zysk).

Od początku lipca Komisja Nadzoru Finansowego nakazała jednak bankom umożliwienie klientom spłacania kredytów w walucie w jakiej były zaciągnięte. To oznacza, że możemy kupić np. franki czy dolary w kantorze po korzystniejszym niż w banku kursie i spłacić nimi ratę kredytu. Jak zaznaczają analitycy finansowi, trudno na razie ocenić, ilu klientów zdecyduje się na skorzystanie z nowej możliwości spłaty zadłużenia.

- To kwestia nie tylko opłat za aneksy do umów, ale i problem zakupu franka, sprawdzanie, gdzie go kupić najkorzystniej, czy w kantorze, czy w innym banku itd. - mówi Karol Wilczko, analityk portalu Comperia.pl. - To dlatego tak mało klientów zdecydowało się, jak do tej pory, na taki ruch.

- Nie można wykluczyć, że większość kredytobiorców po dokonaniu rzetelnego bilansu korzyści i kosztów związanych z nowym sposobem spłaty, nie zdecyduje się na to rozwiązanie. Po drugie, może zadziałać obecne także w bankowości prawo bezwładności. Wielu osobom po prostu nie będzie się chciało przedzierać przez procedurę zmiany sposobu spłaty - zaznacza Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance.

Tymczasem banki, w obawie przed utratą zysków, już decydują się na obniżenie spreadu. Ta tendencja może się utrzymywać, analitycy przewidują, że w najbliższym czasie spread ze średniej 19-37 groszy spadnie do 15, a nawet 10 groszy. Raty spadną wtedy o kilkanaście, kilkadziesiąt złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna