Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Królewski Bal Stulecia w Ciechanowcu 2019. Salwy armatnie i piękne stroje (zdjęcia)

og
Bracia Kurkowi bal otworzyli uroczystym polonezem staropolskim.
Bracia Kurkowi bal otworzyli uroczystym polonezem staropolskim. Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem
Były salwy armatnie, uroczyste toasty, piękne szlacheckie stroje i tradycyjny polonez. Członkowie Podlaskiego Bractwa Kurkowego oraz zaproszeni goście bawili się w sobotę (2 marca) na Ogólnopolskim Królewskim Balu Stulecia, zorganizowanym przez Łomżyńsko- Drohickie Bractwo Kurkowe w Ciechanowcu.

Łomżyńsko- Drohickiego Bractwo Kurkowe zainicjowało powstanie tablicy pamiątkowej biskupa Aleksandra Mościckiego, duchownego pochodzącego z Ciechanowca i biskupa łomżyńskiego w latach 1952–1980, który zasłużył się dla lokalnej społeczności.

Natomiast na wieczornym balu zgromadzili się przedstawiciele bractw kurkowych z całego kraju, władze wojewódzkie i lokalne, a także reprezentanci wojska polskiego. Zgodnie z tradycją bracia kurkowi na balu wystąpili w strojach z epoki: szlacheckich kontuszach, a ich partnerki – w kreacjach szlachcianek.

Uroczysty bal otworzył prezes podlaskiego bractwa kurkowego, który wyjaśnił także znaczenie spotkania.

- Szanowni waszmościowie, szlachetne białogłowy! W dniu dzisiejszym bractwo kurkowe z Ciechanowca, kultywując tradycję i zwyczaje starodawnych bractw kurkowych i za pozwoleniem Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP odbywa Ogólnopolski Bal Królewski w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Za aprobatą i przyzwoleniem szanownych braci, niech ta okoliczność stanie się obyczajem i żyjącą tradycją - mówił Tomasz Miliszkiewicz, prezes Łomżyńsko- Drohickiego Bractwa Kurkowego w Ciechanowcu.

Za oknami sali balowej wystrzelono także trzy tradycyjne salwy armatnie, by oddać cześć patronom bractwa i wszystkim walczącym za niepodległą Polskę.

Bractwa Kurkowe

Bractwa Kurkowe są jednymi z najstarszych stowarzyszeń obronnych w Europie i w Polsce. Powstały na naszych ziemiach ponad 750 lat temu. Według historyków i dziejopisarzy, działalność bractw kurkowych to przykład wiernej służby Bogu i Ojczyźnie. Spełniały przez wieki rolę obrony cywilnej i terytorialnej. A w czasach pokoju zajęły się pielęgnowaniem dawnych obyczajów i tradycji. Natomiast Łomżyńsko- Drohickie Bractwo Kurkowego w Ciechanowcu działa od 2012 roku.

Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 28.02.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna