Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys migracyjny. Błaszczak: Więcej wojska na granicy z Białorusią i budowa muru

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Krzysztof Kapica
Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział zwiększenie liczby żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej. - Robimy wszystko, żeby granica była bezpieczna. Jesteśmy gotowi, żeby niejako z marszu podwoić tę liczbę – oświadczył. Zgodnie z zapowiedziami rządu na granicy powstać ma także „stała zapora inżynieryjna”. Szczegóły specustawy związanej z jej budową możemy poznać już w tym tygodniu.

W miniony weekend Straż Graniczna odnotowała ok. 1300 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od sierpnia funkcjonariusze udaremnili ponad 17 tys. prób nielegalnego sforsowania naszej granicy z Białorusią. Obecnie we wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów. Na obszarach przygranicznych obowiązuje także stan wyjątkowy, który został przedłużony do końca listopada.

Błaszczak: Więcej żołnierzy na granicy

Minister obrony Mariusz Błaszak zapowiedział we wtorek na antenie Polskiego Radia, że na granicy polsko-białoruskiej pojawi się więcej żołnierzy patrolujących te okolice.

Dodał, że w poniedziałek trzy tysiące żołnierzy wspierało funkcjonariuszy Straży Granicznej, a ta liczba będzie się zwiększać „w zależności od tego, jakie będą potrzeby, jakie zostaną określone przez Straż Graniczną”. - Robimy wszystko, żeby granica była bezpieczna. Jesteśmy gotowi, żeby niejako z marszu podwoić tę liczbę – mówił.

Szef MON ocenił, że obecnie „sam reżim Łukaszenki ma problem, bo ściągnął do Białorusi tysiące ludzi, oferując im drogę do Unii Europejskiej, a tymczasem na granicy z Polską są strażnicy graniczni, jest wojsko, a więc ta granica jest trudna do sforsowania”. - W związku z tym przemytnicy ludzi, w związku z tym kryminaliści, którzy współpracują z reżimem białoruskim, napierają na reżim białoruski, a więc tam, w tym kotle się gotuje, a naszym zadaniem władz polskich, zadaniem żołnierzy Wojska Polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa i z tego zadania żołnierze wywiązują się na ocenę celującą – stwierdził.

Mur na granicy

Wzdłuż części granicy polsko-białoruskiej strona polska rozstawiła zasieki, które w założeniu władz, mają utrudnić nielegalną migrację do naszego kraju.

Mariusz Błaszczak mówił, że obecne ogrodzenie, choć tymczasowe, spowalnia napór migrantów. - Ogranicza możliwość sforsowania granicy przez ludzi, którzy są wykorzystywani przez reżim Łukaszenki, aby doprowadzić do kryzysu migracyjnego – tłumaczył.

Dodał, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na granicy z Białorusią powstanie „stała zapora inżynieryjna”. Projekt ustawy, który umożliwi jej zbudowanie jest już w przygotowaniu.

Z kolei szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił w rozmowie z „Polska Times”, że na posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych pod przewodnictwem premiera Jarosława Kaczyńskiego zapadła decyzja o budowie profesjonalnej i stałej zapory na granicy. - Teraz trwają prace związane z przygotowaniem specyfikacji technicznej oraz oszacowaniem kosztów takiej inwestycji. Za wcześnie, żeby podawać szczegóły. Mogę jedynie powiedzieć, że będzie to połączenie trudnej do pokonania bariery fizycznej z najnowocześniejszymi elektronicznymi systemami zabezpieczenia granicy, między innymi perymetrią – tłumaczył.

10 tajemnic Watykanu, z których mało kto zdaje sobie sprawę....

Z kolei jak donosi „Dziennik gazeta Prawna” jeszcze w tym tygodniu poznać możemy treść ustawy, która ułatwić ma m.in. budowę muru.

Dziennik donosi, że specustawa będzie miała na celu również utrzymanie ograniczonego dostępu do terenów przygranicznych po tym, jak stan wyjątkowy zostanie zakończony.

Według „DGP” rząd zabezpieczył na ten cel kwotę 500 mln zł w tegorocznym budżecie, z możliwością wydania tych środków do połowy 2022 r.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej i stan wyjątkowy

Od kilku tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.

Polskie oraz litewskie władze wskazały, że białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka wykorzystuje migrantów do wzmagania presji na Unii Europejskiej w celu wycofania nałożonych na Białoruś sankcji.

Aby uniemożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy, pilnuje jej Straż Graniczna, policja i wojsko.

Na początku września prezydent Andrzej Duda podpisał rządowy wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego dla części dwóch województw – lubelskiego oraz podlaskiego. Decyzja ta podyktowana jest sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

W środę Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Prezydent wyraził zgodę na takie rozwiązanie.

W treści rozporządzenia, udostępnionej na stronie Kancelarii Prezydenta czytamy, że decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

Mając na względzie możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację, w rozporządzeniu, zgodnie z zakresem upoważnienia ustawowego oraz wnioskiem Rady Ministrów, wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń:

  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);
  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
  • zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
  • zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
  • Określając katalog ograniczeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym wybrano rodzaje ograniczeń jak najmniej dolegliwe dla osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest umożliwienie skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kryzys migracyjny. Błaszczak: Więcej wojska na granicy z Białorusią i budowa muru - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna