Spis treści
- Rynek nieruchomości premium wart coraz więcej. Luksus przyciąga inwestorów
- Kupują biznesmeni, sportowcy, artyści. Wielu zostaje „kolekcjonerami adresów”
- Nabywcy mieszkań i domów w segmencie premium cenią m.in. lokalizację i historię
- Rozważasz zakup nieruchomości premium? Nie kieruj się wyłącznie reklamami
Rynek nieruchomości premium wart coraz więcej. Luksus przyciąga inwestorów
Polski rynek mieszkaniowy już od blisko roku zmaga się z potężnym zastojem: problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego sprawiają, że popyt na mieszkania jest niewielki, a deweloperzy zaciskają pasa i budują coraz mniej. Takich problemów nie ma jednak w segmencie nieruchomości premium – w 2022 r. najdroższe mieszkania podrożały o ok. 20 proc. w skali roku. Mowa m.in. o zabytkowych dworkach, luksusowych willach i penthouse'ach w prestiżowych lokalizacjach. Zdaniem ekspertów wzrost wartości wynika m.in. z ograniczonej podaży, ale też rosnących zysków z najmu takich lokali.
Zobacz, jak wyglądają polskie nieruchomości premium!
– Stawki czynszów wzrosły średnio o około 30 proc. r/r, a to wpłynęło na podaż ofert sprzedaży. Część właścicieli w obliczu ponadprzeciętnych przychodów z najmu zdecydowała wycofać oferty ze sprzedaży. Tym samym ograniczona podaż przy niesłabnącym popycie spowodowała naturalnie wzrost cen. Ceny nieruchomości premium będą zresztą dalej rosły, to stabilny rynek – mówi Krystian Podbielski, managing director w biurze En Casa Premium Real Estate.
Jak wynika z raportu „Rynek nieruchomości” – raport 4/2022 (Forbes, Morizon.pl, Gratka.pl), w minionym roku rodzimy segment nieruchomości premium osiągnął łączną wartość ok. 2,3 mld zł. Zdaniem części ekspertów (raport „High Level Book” firmy High Level Sales & Marketing) w 2023 r. segment premium w Polsce może urosnąć do wartości nawet 4 mld zł. Osoby zamożne coraz chętniej inwestują bowiem w luksusowe obiekty, traktując je jako oznakę prestiżu oraz inwestycję.
– Szacuje się, że apartamenty oraz apartamenty premium to obecnie około 6 proc. wszystkich nieruchomości dostępnych na polskim rynku, więc jest to bardzo wąski wycinek. Podaż jest limitowana, bo obiektywnie jest też coraz mniej gruntów pod inwestycje o tym standardzie: znajdują się one bardzo często w ścisłych centrach największych miast, a więc tam, gdzie coraz trudniej stawiać nowe budynki – wyjaśnia Dariusz Jagusiak, Członek Zarządu Money Square Investment.
Zobacz w galerii luksusowe nieruchomości za miliony:
Kupują biznesmeni, sportowcy, artyści. Wielu zostaje „kolekcjonerami adresów”
Wiele osób może zaskoczyć informacja, że klientami na rynku premium nie są wyłącznie najbogatsi z najbogatszych, dla których ceny rzędu 30–50 tys. zł/m kw. to żaden wydatek. Oczywiście inwestycja w luksus siłą rzeczy wymaga dużych pieniędzy, jednak również na tym rynku nie brakuje osób wykorzystujących przy zakupie kredyt hipoteczny. Często pełni on jednak rolę wspierającą, a większość ceny płacona jest w gotówce.
– W 2022 r. klienci decydujący się na zakup nieruchomości premium z wykorzystaniem kredytu hipotecznego stanowili jedynie około 40 proc. transakcji. Co ważne, wysokość zaciągniętego zobowiązania także uległa obniżeniu. Do 2021 r. obserwowaliśmy, że jeśli klienci posiłkowali się kredytem, to wówczas wkład własny stanowił około 30 proc. Dziś sytuacja jest niemal odwrotna. Bezpiecznie można przyjąć, że hipoteka to mniej niż połowa wartości transakcji – podaje Podbielski.
Jak jednak podają pośrednicy nieruchomości, na ogół graczami na rynku premium są najzamożniejsi, płacący za luksus gotówką – właściciele międzynarodowych firm, śmietanka biznesu, odnoszący sukcesy sportowcy, gwiazdy kina, celebryci, politycy. Dla wielu z nich luksusowy apartament w odrestaurowanej kamienicy czy zabytkowy dworek to nie tylko miejsce zamieszkania czy inwestycja, ale też pasja. Część osób zostaje „kolekcjonerami adresów”, stale powiększającymi swoje portfolio unikalnych nieruchomości.
– Z naszego doświadczenia wynika (...), że wielu koneserów dzieł malarstwa czy rzeźby staje się także „kolekcjonerami adresów”. Chętnie kupują mieszkania w historycznych fabrykach, czy zabytkowych kamienicach. Jak bywa ze sztuką: jedno dzieło przyciąga kolejne i nierzadko tacy klienci szukają dla siebie kolejnych niepowtarzalnych lokali – podaje Jagusiak.
Nabywcy mieszkań i domów w segmencie premium cenią m.in. lokalizację i historię
Co decyduje o tym, że nieruchomość zostaje zaklasyfikowana do segmentu premium? Najprostsza odpowiedź brzmi oczywiście „cena”, jednak od razu nasuwa się kolejne pytanie, a mianowicie – co o tej cenie decyduje. Praktyka pokazuje, że można wskazać następujące najbardziej pożądane cechy nieruchomości premium:
- unikalność – np. wyjątkowa historia, budowa i wykończenie na indywidualne zamówienie;
- prestiżowa lokalizacja – np. luksusowy apartamentowiec w centrum miasta, zrewitalizowana kamienica z widokiem na zabytki, willa nad prywatnym jeziorem;
- najwyższy standard wykończenia – np. egzotyczne drewno, stolarka wykonywana na indywidualne zamówienie;
- detale świadczące o historii – np. oryginalne freski na ścianach, witraż autorstwa znanego artysty;
- wysoki poziom oferowanego komfortu i prywatności – np. wychodzące na zieleń balkony niewidoczne od strony ulicy, wjazd do mieszkania prywatną windą;
- dodatkowe udogodnienia w budynku – np. prywatny basen, strefa SPA, piwniczka z winem.
– Wokół nieskazitelne powietrze, stoki narciarskie, spływy kajakowe – opisuje jedną z nieruchomości premium ekspert Money Square Investment. – Domów będzie jedynie 10 i zamiast widoku na balkon sąsiada, będzie widok na szeroką panoramę gór. Na tego typu czynniki pewnością także warto zwrócić uwagę, szukając naprawdę ekskluzywnej nieruchomości.
Rozważasz zakup nieruchomości premium? Nie kieruj się wyłącznie reklamami
Warto pamiętać, że inwestycja w nieruchomości premium koniec końców niewiele się różni od każdej innej inwestycji na rynku mieszkaniowym: żeby się opłacała, muszą być spełnione określone warunki. Luksusowy apartament nie jest magiczną maszynką do generowania pieniędzy – takim obiektem trzeba mądrze zarządzać, by uzyskać spodziewany zysk. Dlatego przy wyborze drogiego mieszkania pod inwestycję należy kierować się twardym rachunkiem ekonomicznym, a nie obietnicami sprzedających.
Trzeba też pamiętać, że nie do końca prawdziwa jest – często powtarzana – teza, iż rynek premium jest zawsze stabilny i zyskowny, nawet w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej. Dane z zagranicy sugerują, że segment nieruchomości premium również reaguje na zawirowania rynkowe, a nieraz nawet traci na wartości szybciej niż segment popularny (najtańszy). Jak podaje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments:
- w lipcu 2022 r. w 8 największych miastach Australii najdroższe nieruchomości potaniały o 5,1 proc., podczas gdy te ze średniej półki tylko o 1,2 proc., a najtańsze nie potaniały wcale;
- w jednym z tygodni czerwca w Stanach Zjednoczonych sprzedaż najdroższych nieruchomości spadła o 25,4 proc., podczas gdy w tym samym okresie w segmencie najtańszych lokali spadek sprzedaży wyniósł tylko 14,2 proc.
To oczywiście tylko fragmentaryczne dane, jednak pokazujące, że niekiedy segment premium reaguje na zmiany rynkowe nawet szybciej niż tańsze nieruchomości. Zdaniem Turka może to wynikać m.in. z tego, że osoby zamożne często szybciej wiedzą, kiedy sytuacja na rynku się pogorszy i mogą szybciej na to zareagować. Co więcej, takich inwestorów stać na to, żeby np. w słabszym okresie wycofać swoją nieruchomość ze sprzedaży i poczekać na lepsze czasy.
– Pamiętajmy, że nieruchomości z najwyższej półki cenowej nierzadko kupowane są przecież z pobudek snobistycznych czy dla podkreślenia posiadanego statusu majątkowego – podkreśla ekspert HRE Investments.
Stylowe kieliszki Duka
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?