Krzykliwe ptaki wróciły do domu. Przebywają one na terenie Nadleśnictwa Żednia (zdjęcia)

OPRAC.:
Patryk Zajkowski
Patryk Zajkowski
Nadleśnictwo Żednia
Są objęte ścisłą ochroną gatunkową i żyją na terenie Nadleśnictwa Żednia (pow. białostocki). To łabędzie krzykliwe.

Łabędź krzykliwy (Cygnus cygnus) jest to gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych. Zimuje w Europie oraz środkowej i wschodniej Azji. Obecnie gatunek ten gniazduje w ilości kilkudziesięciu par w Polsce, w tym właśnie na terenie Nadleśnictwa Żednia.

Dorosłe ptaki są jednolicie białe, posiadają czarny dziób z dużą, klinowatą żółtą plamą. Młode są szare, plama na dziobie jest w kolorach bladożółtym i cielistym, szatę białą uzyskują w trzecim roku życia. Głos łabędzia krzykliwego przypomina dźwięk trąbki. Okrzyki łabędzi są charakterystyczne zarówno w locie, jak i na wodzie.

Ptaki zimują w rzecznych dolinach, a w sezonie lęgowym zajmują płytkie zbiorniki śródlądowe, najchętniej stawy hodowlane. Poza lęgami spotykane tą również na polach uprawnych i podmokłych łąkach. Gniazdują zawsze blisko wody. Ich gniazdo jest bardzo duże, ma 2 m średnicy i wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Ma zagłębienie w środku. Zbudowane jest z turzyc i trzcin.

Tak prezentuje się rodzinka z podlaskiego nadleśnictwa:

Podczas lęgów łabędź ten aktywnie broni swojego terytorium. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając 3 do 7 białych jaj w kwietniu lub maju. Jaja wysiadywane są przez okres 35–40 dni tylko przez samicę. Samiec czuwa w pobliżu gniazda i w razie potrzeby broni go. Rodzina trzyma się razem, pisklęta płyną sznurem za matką, czasem na jej grzbiecie. Samiec strzeże ich z tyłu. W przypadku zagrożenia reagują oboje rodzice – kąsają dziobem i uderzają skrzydłami.

Puszcza Białowieska: Kończy się okres zrzucania poroży przez...

W Polsce łabędzie krzykliwe objęte są ścisłą ochroną gatunkową oraz znajdują się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych – publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie