Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Gierałtowski mieszkańcom nadwigierskich wsi zrobił setki zdjęć

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Utrzymuję się z niewielkiej renty, nie stać mnie na wydanie albumu - mówi Krzysztof Gierałtowski. - A bardzo chciałbym go pozostawić.
Utrzymuję się z niewielkiej renty, nie stać mnie na wydanie albumu - mówi Krzysztof Gierałtowski. - A bardzo chciałbym go pozostawić. H. Wysocka
Mieszkańcom nadwigierskich wsi zrobił setki zdjęć. - Chciałbym ocalić te cenne pamiątki - mówi fotografik Krzysztof Gierałtowski. - Ale sprawa nie jest prosta, ponieważ na wydanie albumu brakuje mi pieniędzy.

Gierałtowski to jeden z najlepszych fotografików w kraju. Jest autorem wielu portretów ludzi polskiej kultury, czy polityki. Od pół wieku, od wiosny do późnej jesieni, mieszka nad Wigrami, w gminie Krasnopol.

- Jestem zauroczony tym miejscem i żyjącymi tutaj ludźmi - mówi.

Każdy człowiek - jak dodaje - to ciekawa historia. Poznawał ją tuż po tym, jak osiedlił się w naszym regionie. Odwiedził wówczas wielu gospodarzy z okolicznych wsi, rozmawiał i robił im zdjęcia. W swoim archiwum ma więc portret 100-letniej wówczas babci Żukowskiej, czy Bazylego Kasjanowa, rolnika starowiera z Rosochatego Rogu, który żonę przywiózł sobie spod Sejn. A obok jest zdjęcie Wiktora Winikajtisa, przewodnika z klasztoru wigierskiego, który opowiadał Gierałtowskiemu, że ołtarz w tamtejszym kościele został wybudowany za pieniądze parafialne, a także centy i dary, które ówczesny proboszcz uzbierał w USA od Polonii.

Polecamy też Czy wiesz, kto rządzi Twoim regionem? [QUIZ]

- A to jest Henryk Korsakowski z Wigier, który z synem Jankiem na połowy jeździł - pokazuje kolejne zdjęcie. - Podobno Janek do nauki się nie garnął. Tak woda go ciągnęła.

Są też zdjęcia spokojnych i wzburzonych Wigier, łanów zbóż, rozłożystych drzew, czy błotnistej drogi. Bo tak właśnie wygląda Suwalszczyzna.

Fotografik mówi, że ma już ósmy krzyżyk na karku. Zaczął więc porządkować swoje archiwa. Dotarł do negatywów zdjęć z nadwigierskich wsi i chciałby pokazać je ludziom.

- Wielu moich bohaterów już dawno nie żyje - mówi. - Ale tym bardziej te fotografie są cenne.

Wymyślił sobie, że mógłby wybrać około 50 fotografii i je wyeksponować. Do tej koncepcji przekonał już kierownictwo suwalskiej galerii i Muzeum Wigier w Starym Folwarku. W obu placówkach wystawy mają być zorganizowane w przyszłym roku. Ale już wiadomo, że nie będzie pieniędzy na wydanie albumu.

- Poszukuję sponsorów - nie ukrywa Gierałtowski.- Będę wdzięczny za każdy, nawet najmniejszy datek.

Zobacz też POM-PA 2017. Zobacz efektowną paradę (zdjęcia, wideo)

"U Pana Boga w ogródku" (2007), reż. Jacek Bromski

Jak kręcono trylogię "U Pana Boga..."? Unikatowe zdjęcia z p...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna