Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Jurgiel podsumował dwa lata kadencji w Parlamencie Europejskim. Mówił o negocjacjach w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej

Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
Poseł do Parlamentu Europejskiego przedstawił w poniedziałek (2.08) przebieg swojej pracy i efekty negocjacji w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej. Podsumował również dwa lata swojej kadencji w PE.
Poseł do Parlamentu Europejskiego przedstawił w poniedziałek (2.08) przebieg swojej pracy i efekty negocjacji w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej. Podsumował również dwa lata swojej kadencji w PE. Jakub Sadkowski
Były minister rolnictwa, a obecnie podlaski poseł do parlamentu europejskiego Krzysztof Jurgiel podsumował w poniedziałek (2.08) wyniki ostatnich uzgodnień w sprawie wsparcia dla rolnictwa. Nie będzie wyrównania poziomu dopłat dla polskich rolników, ale nie będzie też ograniczeń wysokości wsparcia dla rolników z budżetu Unii Europejskiej. Zmienią się jedynie zasady przyznawania pieniędzy.

- Moje główne zadania w PE dotyczyły wspólnych ram finansowych, wspólnej polityki rolnej i polityki spójności oraz sprawy energetyki. Moim głównym obszarem działania była praca nad wspólną polityką rolną. 26 czerwca zawarto porozumienie między parlamentem europejską i komisją europejską w sprawie funkcjonowania zasad Wspólnej Polityki Rolnej w roku 2023 - powiedział Krzysztof Jurgiel, podlaski poseł PiS do Parlamentu Europejskiego.

Europoseł wyjaśnił na czym polegają zmiany, które wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku. Obecnie bowiem funkcjonują dotychczasowe założenia. Polscy rolnicy otrzymają takie same dopłaty jak teraz, ale trudniej je będzie zdobyć.

- Dotychczas cała pula była przeznaczona na wypłaty bezpośrednie była dzielona przez ilość hektarów. Otrzymywaliśmy kwotę około 240 euro. Teraz jedna czwarta będzie wykorzystywana przez eko-schematy. Takim przykładem eko-schematów jest wydzielenie z pola jednego obszaru, np jednej trzeciej i niestosowanie na tym obszarze nawozu czy środków ochrony roślin. Jeśli chodzi o utrudnienia w nowej perspektywie, to są te największe. Wierzę, że cała struktura doradztwa rolniczego pozwoli, że nasi rolnicy to wszystko wykorzystają. Kolejnym minusem jest to, że niewykorzystane środki wracają do Brukseli.

Poseł pochwalił się liczbą swoich interwencji. W trakcie dwóch lat było ich 187. Nakreślił też plany na resztę swojej kadencji:

- Teraz przed nami jeszcze trzy lata, mam nadzieję. Będą bardzo intensywne prace nad krajowym planem strategicznym. Z czego będą finansowane zadania dotyczące polityki rolnej. To są podobne warunki funkcjonowania, z tym utrudnieniem eko-schematów. Dlatego też państwo powinno wzmocnić wspólną politykę rolną, tak żeby wesprzeć rolników i producentów rolnych w konkurencji z państwami zachodnimi, w których tych środków krajowych stosuje się więcej - podsumował Krzysztof Jurgiel.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krzysztof Jurgiel podsumował dwa lata kadencji w Parlamencie Europejskim. Mówił o negocjacjach w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna