Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzyżewo. Blisko 40 osób z niepełnosprawnościami znajdzie zatrudnienie w Zakładzie Aktywności Zawodowej

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem
Powiat wysokomazowiecki tworzy Zakład Aktywności Zawodowej w Krzyżewie. Pracę w nim znajdzie blisko 40 osób z niepełnosprawnościami. Dotychczas zakład prowadziła Fundacja „Praca dla niewidomych”. Na utworzenie placówki powiat wysokomazowiecki uzyskał blisko 800 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Od 2015 roku Fundacja „Praca dla niewidomych” prowadziła Centrum Turystyczno-Rehabilitacyjne Zakład Aktywności Zawodowej w Krzyżewie, które powstało w ramach unijnego projektu. W części ośrodka powstał oddział rehabilitacji szpitala w Wysokiem Mazowieckiem. Spotkania z samorządowcami w sprawie budowy oddziału, budziły dużo emocji.

Zobacz też:Niepewny los ośrodka w Krzyżewie. W budynkach ma powstać Oddział rehabilitacji

W 2021 starosta wysokomazowiecki zadeklarował, że jeśli fundacja nie podejmie się zadania prowadzenia zakładu, starostwo jest gotowe wziąć to na siebie i utworzyć własny, samorządowy Zakład Aktywizacji Zawodowej. Fundacja „Praca dla niewidomych” przenosi Zakład Aktywności Zawodowej do Rudy w gminie Krypno. Umowa na dzierżawę budynku została podpisana 29 czerwca. Natomiast w Krzyżewie powstanie samorządowy ZAZ.

Podpisaliśmy już umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy na stworzenie ZAZ prowadzonego przez powiat. Wszyscy dotychczasowi pracownicy niepełnosprawni otrzymali propozycje pracy w tym zakładzie. Mamy wstępne deklaracje od niemal wszystkich, że chcą być u nas zatrudnieni. Również wszyscy instruktorzy taką propozycje otrzymali i większość z nich ją przyjęła na etapie deklaracji. Na pewno przeniesienie przez Fundacje "Praca dla Niewidomych" zakładu z Krzyżewa do Rudy wniesie to, że część pracowników zechce tam przejść, więc czekamy do końca sierpnia żeby zobaczyć ilu u nas zdecyduje się zostać. - informuje starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński

Obecnie trwają pracę mające na celu przygotowanie infrastruktury.

W tej chwili powtórzyliśmy przetarg na roboty budowlane, dotyczące zmiany sposobu użytkowania części budynków z przeznaczeniem na pralnie oraz budowę windy. Do pierwszego przetargu nikt się nie zgłosił, ale liczymy, że teraz chętny się znajdzie. Ponadto wszczęliśmy procedury przetargowe na inne zadania, które są niezbędne, aby ZAZ mógł funkcjonować np. zakup samochodu. - mówi starosta

Osoby z niepełnosprawnościami będą zatrudniane do lekkich prac. W nowo powstałym ZAZ pracownicy będą prowadzić kuchnie, stajnie, pralnie oraz usługi hotelowe.

W zakładzie zatrudnienie znajdzie blisko 40 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna