Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki poczytamy w sieci

Weronika Kowalewska [email protected]
- Jestem w bibliotece przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli zacznie działać internetowa czytelnia, będę korzystać z niej jeszcze częściej - mówi Damian Kozikowski.
- Jestem w bibliotece przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli zacznie działać internetowa czytelnia, będę korzystać z niej jeszcze częściej - mówi Damian Kozikowski. W. Kowalewska
Internetowa czytelnia zacznie działać najpóźniej na początku roku.

Często korzystam z biblioteki, ponieważ przygotowuję się do olimpiady z historii. Czasami zdarza się, że te podręczniki, których potrzebuje są już wypożyczone i muszę na nie poczekać nawet miesiąc - mówi Damian Kozikowski ze Starych Juch, k. Ełku.

Już niedługo problemy ponad 8 tysięcy czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku się skończą, ponieważ w grudniu zacznie działać iBuk, czyli internetowa czytelnia. Książki będą łatwiej dostępne. Aby skorzystać z iBuka, wystarczy urządzenie z dostępem do internetu, odpowiedni login i hasło. Dostęp będzie darmowy, a czytelnicy z internetowej bazy będą mogli korzystać siedem dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę.

Ponad 4 tysiąceksiążek

MBP w Ełku we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie stworzy bazę dostępnych dla czytelników e-booków. Wspólne fundusze pozwolą na utworzenie większego zbioru, do którego będą mieli dostęp zarówno czytelnicy z Ełku jak i Olsztyna.

- Zdecydowaliśmy się na takie konsorcjum, ponieważ dostęp do iBuka jest płatny. Na razie będziemy płacić rocznie 2 tysiące złotych Powszechnemu Wydawnictwu Naukowemu, które prowadzi internetową czytelnię. Za te pieniądze czytelnicy będą mieli dostęp do około 30-40 książek - mówi Iwona Drażba, dyrektor MBP w Ełku. - Nie wiem ile funduszy przeznaczy na ten cel biblioteka w Olsztynie - dodaje dyrektor.

W bazie PWN jak na razie jest ok. 4 tysięcy tytułów z różnych dziedzin, m.in. książki popularnonaukowe. Im więcej bibliotek zdecyduje się wejść do konsorcjum, tym baza będzie obszerniejsza.

- Prowadzimy rozmowy jeszcze z trzema bibliotekami, z Olsztyna, Iławy i Elbląga. Cieszę się, że ełcka biblioteka zdecydowała się z nami współpracować. Nasza biblioteka chce przede wszystkim ułatwić studentom dostęp do podręczników akademickich. Zazwyczaj mamy tylko dwa egzemplarze, ponieważ są bardzo drogie - mówi Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor WBP w Olsztynie.

Każda z książek może być otwarta jednocześnie na pięciu komputerach w tym samym czasie, a więc jeśli zechce z niej skorzystać sześciu użytkowników, to jeden będzie musiał do niej sięgnąć w innym czasie.

- Myślę, że to dobre rozwiązanie. Na pewno będę korzystał z internetowej czytelni. To także duża oszczędność czasu, nie będę już musiał czekać na daną książkę, jeśli nie będzie jej w bibliotece - mówi Damian Kozikowski. - Chociaż jestem zwolennikiem wersji papierowej - zastrzega.
Pogotowie biblioteczne

W ełckiej bibliotece od niedawna działa również pogotowie biblioteczne. Zapominalscy czytelnicy będą mogli z niej korzystać także w poniedziałki, jednak w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy zapomną o napisaniu referatu na wtorek.

Do tej pory biblioteka pracowała od wtorku do soboty, a w poniedziałki pracownicy porządkowali księgozbiory.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna