Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książnica Podlaska. Biblioteka dostosowała się do potrzeb osób niedowidzących i niesłyszących

(ab)
Książnica Podlaska stała się bardziej przystępna dla osób niepełnosprawnych
Książnica Podlaska stała się bardziej przystępna dla osób niepełnosprawnych Książnica Podlaska
Lupy, autolektor i oprogramowanie czekają na osoby niedowidzące, które wybiorą się do filii nr 9 Książnicy Podlaskiej.

Placówka na osiedlu Dziesięciny przy ul. Gajowej 73 niedawno zakończyła remont. Powstały tam nowe czytelnie i wypożyczalnie oraz "Pokój wyobraźni", czyli sala zabaw wyposażona w kolorowe miękkie materace. Odbywają się w niej różnorodne zajęcia dla najmłodszych czytelników.

Ciekawym rozwiązaniem jest przeszklona balustrada na schodach łączących parter z pierwszym piętrem. Zdobią ją cytaty z dzieł literatury polskiej i światowej. Nie brakuje też sprzętu komputerowego, jest zestaw do prezentacji multimedialnych.

- Staraliśmy się, aby odnowiona biblioteka była przyjazna, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Ewa Kołomecka, zastępca dyrektora Książnicy Podlaskiej. - Została wyposażona w podnośnik plat-formowy i odpowiednie toalety.

Ale przede wszystkim znalazły się tu udogodnienia dla osób niedowidzących. Mają one do dyspozycji lupy: stałą i przenośną, które pozwalają powiększać teksty pisane małą czcionką, np. w gazetach, czasopismach. Pomyślano też o niesłyszących. Dla nich przeznaczony jest autolektor Sara - to zintegrowany system lektorski. Po uruchomieniu skanuje on tekst z książki i odczytuje na głos.

Z kolei oprogramowanie udźwiękowiające czyta tekst z ekranu, nawet z internetu. Może to robić w języku nie tylko polskim, ale także angielskim i niemieckim.

Niedosłyszący mogą korzystać również z pętli indukcyjnej. Pozwala ona takim osobom, po odpowiednim ustawieniu aparatu słuchowego, na odbiór nieskazitelnie czystego dźwięku. To ułatwia porozumienie się np. z bibliotekarzem podczas zapisywa-nia się do czytelni.

- Na taką skalę to pierwsza nasza placówka z takimi sprzętami - mówi Ewa Kołomecka. - Chcielibyśmy też, aby biblioteka główna i większe filie miały porównywalne wyposażenie. Ale problemem jest koszt tych urządzeń, bo one są jednak dość drogie.

- Niedaleko nas jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który współpracuje z nami od wielu lat - mówi Barbara Troc, kierowniczka Filii nr 9. - Chcieliśmy dać i jego wychowankom, i wszystkim innym osobom z trudnościami w czytaniu możliwość obcowania z literaturą.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna