Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książnica Podlaska wychodzi naprzeciw niepełnosprawnym

ab
archiwum
Dzięki temu remontowi filia nr 9 Książnicy Podlaskiej przeniesie się w XXI wiek.

To pierwsza taka inwestycja - mówi Barbara Troc z białostockiej filii nr 9 Książnicy Podlaskiej. - Poprzez to chcemy umożliwić dostęp do literatury nawet osobom z różnymi niepełnospraw-nościami.

Od dwóch lat ta białostocka filia największej publicznej biblioteki w województwie podlaskim inwestuje w likwidowanie barier dla osób niepełnosprawnych. Budynek przy ulicy Gajowej 73 był bowiem oddany do użytku w 1991 r. i od tego czasu nie przeprowadzano w nim remontów. Ale dzięki trwającej od dwóch lat inwestycji, placówka znajdzie się już w XXI wieku.

Toalety z udogodnieniami

Do tej pory, w ramach pierwszego etapu prac, przebudowano układ pomieszczeń w budynku, wymieniono instalacje i odmalowano wnętrza. Kupiono nowe regały i stoły do czytelni.
Ale co najistotniejsze, dostosowano placówkę do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zainstalowany został dźwig platformowy oraz toalety z odpowiednimi udogodnieniami. Wszystkie te prace pochłonęły prawie 550 tys. zł. Ale na tym nie koniec.

Właśnie trwa kolejny etap dostosowania placówki dla czytelników o specjalnych potrzebach. Prowadzony jest remont i modernizacja pomieszczeń na parterze. Malowana też jest elewacja zewnętrzna. Dzięki zakupowi specjalistycznego sprzętu i wyposażenia osoby niepełnosprawne, zwłaszcza dzieci niedosłyszące i niedowidzące, będą miały lepsze warunki do korzystania z zasobów biblioteki.

Specjalny parter

- Parter będzie przeznaczony specjalnie dla nich - opowiada Ewa Kołomecka, wicedyrektor Książnicy Podlaskiej. - Znajdzie się tu np. pokój, wyposażony w materace, gdzie będą mogły bawić się i słuchać bajek, czytanych przez nauczycielkę ze szkoły czy przedszkola.

Filia kupi też specjalne zestawy komputerowe, wyposażone w duże monitory, dostosowane do potrzeb niedowidzących. Dla nich także przeznaczone będą specjalne lupy: stała i przenośna. Pojawi się też pętla indukcyjna, czyli urządzenie, które pozwala osobom, korzystającym z aparatów słuchowych, słyszeć wyraźnie nawet w trudnych warunkach.

Wszystkie prace potrwają do końca tego roku. Ich koszt to niemal 665 tysięcy złotych.
Książnica przeprowadzi również w tym roku remont innej swojej filii - nr 15 przy ulicy Skłodowskiej, w pawilonie handlowym Opałek. Jej pomieszczenia zostaną odmalowane, wymieniona będzie instalacja elektryczna.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna