Kto ma odśnieżać chodnik? Kiedy musi to zrobić właściciel nieruchomości? Sprawdź, co grozi za zaniedbanie tego obowiązku

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Jeśli chodnik przylega bezpośrednio do nieruchomości, to za jego odśnieżanie odpowiada jej właściciel.
Jeśli chodnik przylega bezpośrednio do nieruchomości, to za jego odśnieżanie odpowiada jej właściciel. Katarzyna Laszczak
Z odśnieżaniem chodników wiąże się wiele nieporozumień. Nie jest to dziwne, gdyż przepisy nakładające obowiązki na właścicieli nieruchomości są dość skomplikowane. Wyjaśniamy, kto i w jakich okolicznościach ma obowiązek zajęcia się chodnikiem i drogą, gdy zacznie sypać śnieg albo ich powierzchnię skuje lód.

Spis treści

Kto ma odśnieżać drogi publiczne?

Najłatwiejsza sytuacja jest z drogami – tymi zajmuje się właściciel lub zarządca drogi. To oznacza, że drogi publiczne są odśnieżane (w różnej kategorii odśnieżania oznaczającej szybkość reakcji, jaką musi wykazać się zarządca) bez udziału właścicieli nieruchomości, przy których są wytyczone. Inaczej ma się sprawa z chodnikami.

Odśnieżanie chodnika - do kogo należy ten obowiązek?

– Zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek odśnieżania chodnika, jeśli jest on bezpośrednio przyległy do tej nieruchomości – wyjaśnia rzecznik straży miejskiej w Bydgoszczy.

Kluczowe jest tutaj sformułowanie „bezpośrednio przyległy", jeśli bowiem chodnik od nieruchomości dzieli na przykład pas zieleni, to obowiązek utrzymania go w czystości spada już na gminę (lub na spółdzielnię mieszkaniową, jeśli trakt leży na jej terenie).

– Ponadto właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do odśnieżania chodnika w sytuacji, gdy dopuszczono na ulicy płatny postój (np. gmina uruchomiła tam system płatnego parkowania). Wtedy obowiązek ten ciąży na zarządcy drogi – informuje rzecznik.

Kary za nieodśnieżony chodnik

Co dzieje się, gdy mimo prawnego obowiązku właściciel nieruchomości się z niego nie wywiązuje? Wszystko zależy do tego, gdzie znajduje się dany chodnik. Jeśli są to trakty piesze w centrach miast, tam gdzie przechodniów jest najwięcej, można spodziewać się błyskawicznej interwencji straży miejskiej. O wiele łatwiej zdyscyplinować jest właścicieli czy zarządców budynków wielorodzinnych (którzy doskonale zdają sobie jednak sprawę z ciążących na nich obowiązkach). Nieco trudniej jest z właścicielami domów jednorodzinnych.

– Sytuacje są różne, może być tak, że ktoś mieszka sam, wyszedł do pracy, a w tym czasie zaczyna padać śnieg i chodnik jest zaśnieżony. Trudno karać taką osobę, bo jak wróci, zajmie się odśnieżaniem – uważa rzeczniki.

Zupełnie inaczej jest wtedy, gdy widać, że właściciel w ogóle o chodnik nie dba, a zaniedbania przeciągają się w czasie. – Mamy wtedy do czynienia z wykroczeniem, a interwencja może zakończyć się pouczeniem lub nałożeniem mandatu. W niektórych wypadkach można się również spodziewać wystąpienia o ukaranie do sądu (a wtedy kara może być wyższa – red.) – twierdzi rzecznik.

Nawisy śnieżne nad chodnikiem. Kto ma usunąć sople?

Strażnicy nie będą w ogóle czekać na działania właściciela, jeśli okaże się, że nawisy śnieżne albo sople zwisają z dachów nad chodnikami. Ich opadnięcie może stanowić realne zagrożenie dla przechodniów. Do czasu usunięcia sopli przez właściciela strażnicy mogą ogrodzić teren, by nie przechodzili w takim zagrożonym miejscu ludzie.

– Kwestie dachów i ich odśnieżania regulują przepisy prawa budowlanego, a właściwym organem do interwencji jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Straże miejskie i gminne nie mogą wkraczać w te kompetencje. Inaczej jest wtedy, gdy sople zaczną stanowić zagrożenie dla osób przechodzących na dole. Stwarzanie takiego zagrożenia podlega już pod kodeks wykroczeń. My – po odgrodzeniu terenu – możemy zobowiązać właściciela lub zarządcę poleceniem porządkowym do natychmiastowego usunięcia takich nawisów. Wymaga to jednak skorzystania z usług specjalistycznej firmy ewentualnie poproszenia o wsparcie strażaków, którzy raczej nie odmawiają w takich wypadkach pomocy – zauważa rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Materiał oryginalny: Kto ma odśnieżać chodnik? Kiedy musi to zrobić właściciel nieruchomości? Sprawdź, co grozi za zaniedbanie tego obowiązku - RegioDom.pl

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
nico
Z cała pewnością wspólnota również musi tego pilnować. Od tego są firmy zarządzające, żeby dbać o takie sprawy. U nas zarządza firma Fadrowski i nigdy nie było problemu z odśnieżaniem. Bywa, że niektóre firmy nie są na to przygotowane dlatego wspólnota musi pamiętać, że jako klient należy je dyscyplinować.
m
mieszkanka
Chodniki to pikuś. Widzieliście dzisiaj przystanki? Armagedon a raczej Fijołkogedon ?

Za ten burdel powinna być DYMISJA i przedterminowe wybory w Rzeszowie.
s
staruszek
Od 5 lat to miasto przejęło obowiązek odśnieżania. Bez sensu starszych ludzi straszycie. Mam 83 lata i mam odśnieżać chodnik bo mi całą emeryturę zabiorą?
O
Olek
Należy pamiętać że Polska podpisała i ratyfikowała Europejską Konwencję Praw Człowieka zgodnie z którą nikt nie może być zmuszany do nieodpłatnej, niewolniczej pracy. Nawet więzień musi wyrazić zgodę na takie zatrudnienie. Społeczeństwo zajęte konfliktami politycznymi nie potrafi walczyć o swoje prawa. A dziennikarze pisząc artykuł powinni znać obowiązujące prawo, a nade wszystko powinni dbać o interes społeczeństwa a nie polityków.
s
starszy pwn
Drodzy dziennikarze z Nowin. W 2017 roku prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy! Od wejścia w życie tego zmienionego prawa do obowiązków odśniezania chodników w mieście obarczono władze miasta! Dziwne pouczac ludzi a nie znać prawa. Wielu ludziom umkla ta zmiana bo równocześnie Duda podpisał obcięcie emerytur pracownikom pracującym dla PZPR. Sami sprawdzcie
A
An
Dzisiaj na mieście więcej chodników było odśnieżnych prywatnych niż tych za które odpowiada miasto - więc niech Straż Miejska wystawia mandaty urzędnikom z miasta za niedopilnowanie obowiązku i niech płacą z własnej kieszeni.

Ludzie jeżeli urzędnicy wymagają od nas to My jak społeczeństwo wymagajmy też od urzędników.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie