Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto ma Sztynort ten ma Mazury

Kazimierz Radzajewski [email protected]
Pałac w Sztynorcie i wszystkie inne budynki noszą jeszcze oznaki dawnej świetności. Totalna dewastacja zostawiła po sobie smutne ślady. Pałac był własnością niemieckiego hrabiego, teraz remontem zajęli się także Niemcy.
Pałac w Sztynorcie i wszystkie inne budynki noszą jeszcze oznaki dawnej świetności. Totalna dewastacja zostawiła po sobie smutne ślady. Pałac był własnością niemieckiego hrabiego, teraz remontem zajęli się także Niemcy. K. Radzajewski
Kadry z przeszłości pałacu w Sztynorcie. Trzeba to zobaczyć, choć widok smutny.
Kto ma Sztynort ten ma Mazury

W Sztynorcie mieszkał Joachim von Ribbentrop, a właściciel majątku hrabia Henryk von Lehndorff spiskował wówczas przeciwko Hitlerowi.

To właśnie ten hrabia 20 lipca 1940 roku w Wilczym Szańcu w Gierłoży brał udział w nieudanym zamachu na Hitlera. Przedstawiciel jednego z najbardziej zamożnych rodów pruskich został stracony. To, co zostało po Lehndorffach, popada w ruinę.

Już droga z Węgorzewa do Sztynortu budzi podziw. Jest to 8-kilometrowa aleja starych dębów. I dalej pałac, cały zespół budynków z ogromnym parkiem i historią sięgającą XVI wieku. Posiadłość leży w malowniczym miejscu, na półwyspie pomiędzy jeziorami Mamry i Dargin, a z okien pałacu hrabia podziwiał jez. Sztynorckie. W pałacu częstym gościem był biskup Ignacy Krasicki, który powiadał: "Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury".

Obecna architektura ma związek z XIX-wieczną przebudową całego kompleksu pałacowego. Wówczas to powstał ogromny spichlerz, a także powozownia, stajnie, budynki gospodarcze.

Esteci znajdą w Sztynorcie 8-hektarowy park, a w nim kolejne aleje dębowe i hrabiowskie "świątynie dumania" - herbaciarnię i neogotycką kaplicę. Jedna z alejek zaprowadzi zaś do mauzoleum rodu Lehndor-ffów.

Niewiele jednak zostało po czasach świetności pałacu. Najwięcej dewastacji przyniosła tej posiadłości obecność PGR-u. Nie lepiej było też przy zarządzaniu majątkiem przez port jachtowy. Wszystko tu sprawia wrażenie braku zainteresowania zabytkiem pruskiej architektury.

Teraz sztynorcki pałac jest własnością Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury. Trwa powolne przywracanie urody temu ważnemu miejscu na trasie wędrówek po Mazurach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna