Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może szkolić z BHP, kto dostanie świadczenia

jul
Marta Urmiłowicz z PIP w Białymstoku
Marta Urmiłowicz z PIP w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Gościliśmy w redakcji Martę Urmiłowicz z Państwowej Inspekcji Pracy - Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku. Odpowiadała na pytania naszych Czytelników

Jakie są kryteria przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czy każdy ma do nich prawo?

-Naczelną zasadą obowiązującą przy podziale ulgowych usług i świadczeń oraz dopłat z funduszu socjalnego jest to, iż ich przyznanie oraz wysokość uzależniona jest od tzw. kryteriów socjalnych, tj. sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych do korzystania z funduszu. W praktyce najczęstszym kryterium, decydującym o przyznaniu pomocy z funduszu socjalnego, jest sytuacja materialna pracownika. Zdarzenia losowe wpływające na sytuację rodzinną lub życiową występują bowiem sporadycznie. Należy zauważyć, iż sytuacja materialna pracownika zależy nie tylko od uzyskiwanych przez osobę uprawnioną zarobków u danego pracodawcy, ale także od posiadania dodatkowych źródeł dochodu oraz od liczby i ewentualnych zarobków osób, które wraz z nim prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

Prowadzę mały zakład pracy i nie zatrudniam na umowę o pracę żadnego BHP-owca. Kto ma w takim przypadku uprawnienia do przeprowadzania szkoleń z BHP?

Szkolenie w zakresie BHP w zakładzie pracy organizuje na odpowiednim poziomie merytorycznym i pedagogicznym pracodawca (a nie pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy lub osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracownik wyznaczony przez pracodawcę). Tak więc w sytuacji, gdy organizatorem szkolenia w zakresie BHP jest pracodawca, jest on obowiązany do zapewnienia właściwego jego poziomu merytorycznego i pedagogicznego.

Na jakiej zasadzie osoba skazana może podjąć zatrudnienie?

Dopuszcza się wykonywanie przez osoby skazane pracy zarobkowej w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o pracę nakładczą lub na innej podstawie prawnej. Podjęcie zatrudnienia następuje za zgodą i na warunkach określonych przez dyrektora zakładu karnego, zapewniających prawidłowy przebieg odbywania kary pozbawienia wolności. Nieprzestrzeganie przez skazanego lub podmiot zatrudniający tych warunków stanowi podstawę do cofnięcia zgody.

Warto pamiętać, że zawarcie ze skazanym umowy o pracę wywołuje określone konsekwencje. Otóż staje się on pracownikiem, a więc obejmują go wszelkie prawa i obowiązki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna