MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto nie powinien jeść arbuza? Tym osobom może zaszkodzić. Zobacz, czy do nich należysz

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Ten letni owoc nawadnia w czasie upałów i orzeźwia swoim smakiem. Uwielbiają go dorośli i dzieci, bo jest słodki i soczysty. Jednak choć arbuz ma mnóstwo witamin nie wszyscy mogą po niego sięgać. Sprawdź, kto nie powinien jeść arbuza.

Spis treści

Czy arbuz to zdrowy owoc? Właściwości odżywcze arbuza

Arbuz to roślina z rodziny dyniowatych pochodząca z Afryki oraz południowo-zachodniej Azji. Jego ukryty pod niepozorną grubą zieloną skórką czerwony soczysty miąższ zachwyca smakiem i wyglądem. Ten niesamowity owoc składa się w 92 proc. z wody i w 7,5 proc. z węglowodanów. Jest niskokaloryczny, ponieważ 100 g ma tylko 30 kcal. Arbuz ma jednak wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 72-80.

Po zjedzeniu arbuza możesz się źle czuć i mieć problemy żołądkowe.
Po zjedzeniu arbuza możesz się źle czuć i mieć problemy żołądkowe. svetlanasokolova/freepik.com

Arbuz świetnie nawadnia oraz zawiera wiele cennych składników odżywczych takich jak witamina A, C, B6, potas i magnez. Znajdziesz w nim także przeciwutleniacze takie jak likopen i cytrulina, które zwalczają wolne rodniki i dzięki temu opóźniają procesy starzenia, a więc odmładzają organizm. Wpływają też na poprawę kondycji serca i całego układu krążenia.

Arbuz jest bogatym źródłem potasu i choliny, które pomagają regulować układ nerwowy i usprawniają przepływ impulsów elektrycznych. Wpływa to na poprawę ruchu mięśni, a także funkcji poznawczych mózgu takich jak uczenie się i pamięć.

Regularne jedzenie arbuza obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów. Arbuz pomaga też utrzymać prawidłową masę ciała i wspomaga odchudzanie, ponieważ zawiera błonnik, który zapewnia uczucie sytości na dłużej. Wspiera też odporność i poprawia nastrój.

Kto nie powinien jeść arbuza? Czy chorzy na cukrzycę mogą jeść arbuza?

Chociaż arbuz to lubiany przez większość z nas zdrowy owoc to jednak nie wszyscy mogą cieszyć się jego smakiem.

Te osoby nie powinny jeść arbuza:

  • Osoby z nietolerancją fruktozy – arbuz, jak każdy owoc, zawiera fruktozę, czyli naturalny cukier owocowy. Osoby z jego nietolerancją po zjedzeniu arbuza mogą mieć zaburzenia trawienne, bóle brzucha, biegunki i wzdęcia.

  • Chorzy na cukrzycę – ze względu na to, że arbuz ma wysoki indeks glikemiczny (72-80) diabetycy powinny jeść go w małych ilościach po uzgodnieniu tego ze swoim lekarzem.

  • Osoby z chorobami nerek – chociaż arbuz jest moczopędny i dobrze działa na nerki, ponieważ je oczyszcza, to dotyczy to tylko zdrowych nerek. Zawarta w arbuzie spora dawka potasu może prowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych. Przy chorobach nerek należy więc uważać na spożywanie arbuza i zasięgnąć porady lekarza.

  • Osoby z problemami trawiennymi – składniki zawarte w arbuzie mogą prowadzić do zaburzeń metabolizmu i wystąpienia problemów żołądkowych takich jak bóle brzucha i wzdęcia.

  • Osoby regularnie spożywające alkohol – likopen zawarty w arbuzie może wchodzić w interakcje z alkoholem i prowadzić do jeszcze silniejszego uszkadzania wątroby niż sam alkohol.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna