Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto płaci składki przy umowie o dzieło?

(EW)
Anna Krysiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Anna Krysiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Archiwum
Na pytania naszych Czytelników odpowiadała podczas dyżuru redakcyjnego Anna Krysiewicz, rzeczniczka podlaskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zatrudniłem się na umowie o dzieło, czy ktoś odprowadza za mnie składki i co z moim ubezpieczeniem zdrowotnym?

Wykonywanie pracy na podstawie umowy o dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych - nikt za pana nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, nie jest pan objęty tymi ubezpieczeniami.

Owszem bywa, że są opłacane składki, dotyczy to osób, które zawarły umowę o dzieło z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy lub wykonują w ramach takiej umowy pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy. W takiej sytuacji osobę wykonującą umowę o dzieło uważa się za pracownika. Tym samym podlega ona obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym na zasadach określonych dla pracowników, tj. obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeśli chce pan podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, może pan złożyć wniosek o kontynuowanie tych ubezpieczeń. Taką możliwość ma każdy, kto po 1999 r., był objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Po tym zgłoszeniu opłaca pan sam za siebie wymienione składki - od zadeklarowanej podstawy wymiaru, nie niższej niż minimalne wynagrodzenie. Aby zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne, musi być pan zgłoszony jako członek rodziny przez małżonkę lub ubezpieczyć się dobrowolne, czyli zawrzeć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

We wrześniu uległem wypadkowi przy pracy. Przebywałem na zwolnieniu lekarskim, a obecnie oczekuję na rehabilitację. Czy mogę wystąpić z wnioskiem o odszkodowanie?

Proces pana powrotu do zdrowia nie został jeszcze zakończony, jeżeli czeka pan na rehabilitację. Ocena stopnia uszczerbku na zdrowiu może nastąpić po zakończonym leczeniu i zaleconej rehabilitacji. Płatnik składek - pracodawca - powinien przekazać sporządzoną dokumentację wypadkową do ZUS, a w niej powinno być poświadczenie lekarza prowadzącego o zakończonym leczeniu i rehabilitacji. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu dokona lekarz orzecznik po zakończonym leczeniu i rehabilitacji. Jeżeli pana stan zdrowia nie wymagałby rehabilitacji i leczenie zostałoby zakończone, wówczas ZUS poprosiłby o złożenie oświadczenia potwierdzającego taką sytuację. Wniosek o ustalenie doznanego uszczerbku na zdrowiu i o jednorazowe odszkodowanie należy złożyć po zakończeniu całego procesu leczenia zaleconego przez lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna