Wybudowanych ma zostać 5,5 kilometra tras dla jednośladów. Najdroższą inwestycją będzie budowa kładki nad ul. gen. Sulika oraz ciągu pieszo-rowerowego od ul. Sulika do Ciołkowskiego. Prace mają kosztować 3 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z unijnej puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, z której korzystają Białystok oraz dziesięć sąsiednich gmin.
Na rowerowe szlaki w mieście pieniędzy będzie jeszcze więcej.
- Wybudowana zostanie ścieżka wzdłuż ul. Radzymińskiej (465 tys. zł) oraz przy I Armii Wojska Polskiego (535 tys. zł) - wymienia Kamila Busłowska z magistratu.
Kolejne półtora miliona zł na rowerowe inwestycje zapisano w nieuchwalonym jeszcze budżecie miasta na ten rok. Z tej puli przewidziana jest budowa ścieżki wzdłuż ul. Branickiego (na odcinku od Orzesz-kowej do Piastowskiej) wzdłuż ul. Pogodnej (na odcinku od ul. Bema do Składowej), Berlinga (od Palmowej do Św. Kazimierza) oraz Zwierzynieckiej (od Mickiewicza do św. Ojca Pio).
W planach jest też Trakt Napoleoński.
- W tym roku rozpoczną się także inne inwestycje, przy których zostaną wybudowane ścieżki rowerowe. Powstaną na al. Niepodległości, Paderewskiego, Wiosennej, Ciołkowskiego, przedłużeniu Sitarskiej, Kuronia, Wiewiórczej plus przebudowa 1000-lecia Państwa Polskiego - wymienia Kamila Busłowska.
- Na pewno cieszy to, że nowe ścieżki nie są już budowane z kostki brukowej, tylko z asfaltu. Natomiast dobrze byłoby, gdyby urzędnicy zwrócili uwagę na już istniejące - podkreśla Marcin Wróbel z Rowerowego Białegostoku.
Bo pilnego remontu wymagają np. ścieżki przy ul. Hetmańskiej czy Kopernika. Ważną sprawą są też krawężniki, które w przypadku tras rowerowych nie powinny być wyższe niż 1 cm.
Magistrat podpisał właśnie umowę na kolejne trzy sezony z firmą Nextbike, która zajmie się BiKeR-ami. - Rowery miejskie tchnęły w nasze miasto nowego, świeżego ducha. BiKeR to sukces białostoczan - mówił w trakcie podpisania umowy Robert Jóźwiak, zastępca prezydenta Białegostoku.
Do tej pory działało w mieście 46 stacji, nową umowę zawarto na 50. Dodatkowe cztery stacje będą postawione w następujących miejscach: Popiełuszki/Słonecznikowa, Słonimska/Urząd Miejski, Jana Pawła II/Sikorskiego, Tysiąclecia Państwa Polskiego (te lokalizacje wybrali mieszkańcy w głosowaniu). Przybędzie 60 stojaków, 40 rowerów standardowych, 20 tandemów oraz 20 bikerków dla dzieci na czterech stacjach (Rynek Kościuszki, Podleśna/Filharmonia, Piłsudskiego/Sienkiewicza i Mickiewicza/Podleśna).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?