Jacek Kmiecik
Dawid Kubacki z charakterystycznym gestem po dobrym skoku. W Planicy na dużej skoczni wywalczył brązowy medal PAP/Grzegorz Momot
Polska awansowała w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym 2023 w Planicy. Dzięki brązowemu medalowi Dawida Kubackiego w skakach narciarskich na dużej skoczni Biało-Czerwoni wskoczyli tuż za podium na czwarte miejsce w „generalce”, a z zasadzie to wrócili na miejsce zajmowane w zeszłym tygodniu po złotym medalu na średniej skoczni Piotra Żyły.

W dziesiątym dniu mistrzostw świata w Planicy rozdawno dwa komplety medali w sztafecie mężczyzn 4x10 km oraz skokach mężczyzn na dużej skoczni HS-138.

Norwegowie w biegach biorą niemal wszystko

W sztafecie bezkonkurencyjni okazali się Norwegowie w składzie Hans Christer Holund, Paul Golberg, Simen Hegstad Krüger i Johannes Høsflot Klæbo, którzy wyprzedzili Finów (Ristomatti Hakola, Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen i Niko Anttola) i Niemców (Albert Kuchler, Janos Brugger, Jonas Dobler i Friedrich Moch).

Finowie, dzięki zajęciu drugiego miejsca w sztafecie mężczyzn, zdobyli pierwszy medal w sportach zimowych na mistrzostwach świata w tym roku, broniąc poniekąd honoru wielkiej potęgi śnieżnych dyscyplin, jaką od lat pozostaje Soumi.

Polacy w sztafecie 4x10 km mężczyzn nie startowali.

Pierwszy medal mistrzostw reprezentacji Japonii

W skokach na dużej skoczni pierwszy złoty medal dla gospodarzy mistrzostw zdobył Słoweniec Timi Zajec, srebro przypadło Japończykowi Ryoyu Kobayashiemu i był to pierwszy medal kraju Kwitnącej Wiśni w czempionacie w Planicy. Bązowy medal wywalczył najlepszy obecnie polski skoczek Dawid Kubacki, wyprzedając najbardziej utytułowanego Kamila Stocha.

Dzięki brązowemu medalowi wróciliśmy na czwate miejsce w klasyfikacji generalnej, które zajmujemy wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi i Słowenią.

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, Planica (Słowenia)

Biegi narciarskie. Mężczyźni. Sztafeta, 4x10 km

1. Norwegia (Hans Christer Holund, Paul Golberg, Simen Hegstad Krüger, Johannes Høsflot Klæbo) - 1:32,54,7.
2. Finlandia (Ristomatti Hakola, Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen, Niko Anttola) +46,9 sek.
3. Niemcy (Albert Kuchler, Janos Brugger, Jonas Dobler i Friedrich Moch) +59,8.