Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kukiz krytycznie o „Burym”

azda
Fot. Polska Press
Po naszym tekście...

Zdaję sobie sprawę z tego, że pod tym postem za chwilę zacznie się komentarzowa jatka, ale...

Jeśli to, co w linku jest prawdą, jeśli zamykano ludzi, by ich żywcem spalić, jeśli mordowano kobiety i dzieci...” - napisał na swoim oficjalnym profilu Paweł Kukiz, poseł i znany muzyk. „Myślę, że IPN powinien dokładnie zbadać postaci niektórych Wyklętych. Bo jeśli to, co w linku, jest prawdą, jeśli zamierzamy stawiać w jednym szeregu „Inkę” i zbrodniarza, to nie miejmy pretensji do tych, którzy czczą Banderę. Jeśli to, co w linku jest prawdą, to natychmiast powinniśmy sami przed sobą się wyspowiadać. Aby ocalić sumienie i dobre imię Bohaterów, którzy walczyli o Polskę zgodnie z honorem Żołnierza Polskiego.”

Pod tym wpisem umieścił link do tekstu mojego autorstwa.

Po pojawieniu się tego posta do Kukiza napisał Jarosław Borowski, burmistrz Bielska: „ Szanowny Panie Pośle, jestem burmistrzem miasta Bielsk Podlaski, to tu zostało zrobione zdjęcie, które Pan zamieścił jako ilustrację wpisu, zapraszam do Bielska w dogodnym dla Pana terminie. Internet to internet, real to real. Serdecznie zapraszam, porozmawiamy, pozna Pan punkt widzenia tutejszej społeczności”.

A rozmawiać jest o czym, postać Romualda Rajsa ps. Bury budzi ogromne kontrowersje. Z jednej strony przez niektóre środowiska narodowe jest on czczony jako Żołnierz Wyklęty, z drugiej ciąży na nim odpowiedzialność za spalenie w styczniu i lutym 1946 roku kilku prawosławnych wsi w okolicach Bielska i Hajnówki oraz zamordowania blisko 80 osób wyznania prawosławnego.

Kontrowersje te było widać przy okazji I Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych, gdzie jego uczestnicy skandowali „Bury nasz bohater”. A patrzące na to kobiety płakały mówiąc, iż ten, którego oni umieścili na transparentach, mordował ich bliskich. Bliskich, którzy byli zwykłymi gospodarzami pracującymi na roli, nie działaczami komunistycznymi czy kolaborantami.

Co ciekawe, w marszu pod egidą „Burego” szedł m.in. poseł Adam Andruszkiewicz, który do sejmu dostał się z listy partii Kukiz’15. Ów poseł wracając z marszu odwiedził Sioło Budy, skansen Sergiusza Niczyporuka, którego bliskich oddział „Burego” zamordował w Zaleszanach. Panowie nawet rozmawiali ze sobą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna