Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuźnica. Podczas grillowania przypadkowo odkrył 140 srebrnych monet z czasów Cesarstwa Rzymskiego

Julia Szypulska
Były to czasy panowania cesarzy Augusta i Hadriana. Denary są w dobrym stanie.
Były to czasy panowania cesarzy Augusta i Hadriana. Denary są w dobrym stanie. Andrew Medichini
Przypadkowo odkrytych 140 srebrnych monet jest bardzo cennych. Mają ponad dwa tysiące lat. Znalazca, który może liczyć na nagrodę, przekazał je wójtowi Kuźnicy. Trafiły do depozytu wojewódzkiego konserwatora zabytków. Będą je badać archeolodzy.

Monety z czasów Cesarstwa Rzymskiego znalazł mieszkaniec gminy Kuźnica. To kolejne tak cenne znalezisko w ostatnim czasie. Może świadczyć o tym, że w przeszłości nasz region stanowiły nie tylko lasy; najwyraźniej był też miejscem krzyżowania się ważnych szlaków kupieckich.

Skarb został znaleziony przypadkiem. Na leżące w ziemi monety zwrócił uwagę jeden z mieszkańców gminy Kuźnica. Akurat ze znajomymi spędzał czas na wspólnym grillowaniu. Nawet nie musiał zbytnio kopać. Kiedy pochylił się nad znaleziskiem, okazało się, że było całkiem spore. W sumie wydobył 140 monet. Zaniósł je do urzędu gminy. Paweł Mikłasz, wójt gminy Kuźnica, nie ma wątpliwości, że to niezwykłe znalezisko.

- To srebrne rzymskie denary sprzed dwóch tysięcy lat - informuje. - Widać to na podstawie wybitych napisów.

Były to czasy panowania cesarzy Augusta i Hadriana. Denary są w dobrym stanie. Paweł Mikłasz przekazał je w środę wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

Zobacz tu Słupek na ścieżce rowerowej. Trasa pełna zasadzek. Dziecko omal nie straciło oka

- To świeża sprawa, więc niewiele mogę o nich w tej chwili powiedzieć - zastrzega Andrzej Nowakowski. - 140 monet leży w naszym depozycie. Archeolog zajmie się ich rozpoznaniem.

Określi między innymi ich wartość historyczną i materialną.

- Takie znalezisko może świadczyć o tym, że przez nasz region przebiegał ważny szlak kupiecki - mówi wojewódzki konserwator zabytków.

Gazeta Współczesna

Tę tezę może potwierdzać wcześniejsze odkrycie. Skarb spod Kuźnicy jest bowiem w ostatnim czasie kolejnym tego typu odkryciem na Podlasiu. Kilka tygodni temu mieszkaniec Białegostoku odnalazł ponad 200 cennych monet, w tym niezwykle rzadki denar Bolesława Chrobrego. Natknął się na nie nad Narwią w Złotorii. Zawiadomieni archeolodzy odnaleźli przewrócone do góry dnem, częściowo zniszczone gliniane naczynie. Do tej pory na Podlasiu nie odnaleziono nawet pojedynczych monet z tego okresu, nie mówiąc o skarbie. Przy znalezisku znajdowały się odważniki, można więc przypuszczać, że należało ono do kupca. Po konserwacji monety będzie można obejrzeć w Muzeum Podlaskim. To samo dotyczy również denarów spod Kuźnicy.

Co ważne, znalazca może liczyć na nagrodę.

Zobacz, jak kiedyś wyglądała Rozalia Mancewicz - Miss Polonia (zdjęcia)

- Chcielibyśmy by tak się stało, ale najpierw musimy poznać wartość monet - mówi Andrzej Nowakowski.

Należy przypuszczać, że będzie ona wysoka. Denary spod Kuźnicy są bowiem niemal dwa razy starsze od tych ze Złotorii. Odkrycia monet z czasów Cesarstwa Rzymskiego także nie są zbyt częste. Ostatnio miały one miejsce w okolicach Sokółki, na przełomie XIX i XX wieku.

Wójt gminy Kuźnica ma tylko nadzieję, że odkrycie nie spowoduje najazdu na miejscowość poszukiwaczy skarbu.

W czwartkowym wydaniu Gazety Współczesnej polecamy: "Choć prawdopodobnie nie zabił, skazano go na dożywocie. Ale nowy proces Jacka Wacha nawet się nie zaczął"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna