Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiat bogów Słońca, czyli nasz rumianek

(opr. bm)
Przeczytaj o jednym z najlepszych i najskuteczniejszych ziół oraz jego szerokim zastosowaniu. Poznaj przepis na napar!

Znany również pod nazwami kamilka polna, płucnik, jabłkowa roślina, marunka i kamelki, rumianek to jedno z najbardziej pożytecznych ziół.

Już starożytni Egipcjanie uważali rumianek za kwiat bogów Słońca. Tak samo starożytni Rzymianie i Germanie, dla których rumianek był kwiatem Baldura, boga Światła.

Ogólne działanie zioła jest przeciwzapalne, rozluźniające i dezynfekujące. Używa się go w leczeniu nieżytów żołądka i jelit, także w leczeniu zaburzeń po przyjmowaniu silnych leków. Rumianek od dawna poleca się przede wszystkim kobietom, ponieważ ma zbawienne działanie na macicę (od tego pochodzi jego łacińska nazwa "Matricaria Chamomilla"- "matrix" po łacinie oznacza macicę).

Jeśli już jesteśmy przy nazwie słowo "Chamomilla" jest połą czeniem greckich słów"chamai" - niski i "melon" - jabłko. "Chamomilla" miało oznaczać jabłko rosnące na/przy ziemi, co wzięło się od aromatycznego zapachu rumianku.
"Nikt na świecie nie zna bardziej leczniczej rośliny niż rumianek. Można go używać prawie we wszystkich dolegliwościach" - to cytat z książki leczniczej wydanej w roku... 1577. To kolejny dowód na to, że już od dawna (i to w całej Europie) był nazywany królem roślin leczniczych.

Znane jest jego delikatne działanie na organy wewnętrzne człowieka. Można go używać do płukań, do kąpieli parowych, a także do okładów. Małym dzieciom podaje się napar na ból brzucha.

Napar z rumianku używany jest od wieków jako lek na bezsenność, a również jako remedium na podrażnienia, czy skurcze żołądka; uśmierza boleści woreczka żółciowego i pęcherzam pomaga także przy kłopotach menstruacyjnych. Leczy nieżyt żołądka i jelit, stosuje się go także przy przewlekłym zapaleniu nerek i pęcherza oraz w różnych stanach skurczowych.

Okłady i obmywanie stosujemy przy zapaleniach oczu, wysypkach skórnych, ranach, ale również przy bólach zębów. Kąpiele parowe pomagają przeciwko katarowi i leczą choroby dróg oddechowych. Wywar z rumianku jest dobry na cerę i na włosy. Olej rumiankowy do nacierania ma dobroczynne działanie przeciw reumatyzmowi, opuchliznom i przeciw bólowi uszu.

Napar z rumianku: Do ćwierć litra wody wsypujemy łyżeczkę rumianku, zagotowujemy i zostawiamy na krótko, aż naciągnie. Zastosowanie: skurcze wewnętrzne, kłopoty żołądkowe i trawienne, menstruacja bolesna, bezsenność, gorączka (napar powoduje pocenie, uspokojenie i zmniejszenie bólu). Leczy upławy i dolegliwości organów rodnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna