MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laptopy dla uczniów: kto je dostanie w roku szkolnym 2024/2025? Józefaciuk mówi, gdzie powinny trafić

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Laptopy dla czwartoklasistów to program wprowadzony w ubiegłym roku. Niestety, jego historia będzie krótka, ponieważ już w nowym roku szkolnym 2024/2025 nie będzie kontynuowany. We wrześniu 2025 miał zostać zastąpiony programem „Cyfrowy uczeń”, szczegóły nie są na razie znane. Co zatem z uczniami, którzy mieli w tym roku otrzymać komputery?

Spis treści

Czwartoklasiści bez laptopów

Program „Laptop dla ucznia” w nowym roku szkolnym nie będzie kontynuowany. W związku z tym uchylone zostaną przepisy zakładające coroczne przekazywanie laptopów uczniom klas czwartych.

W nadchodzącym roku szkolnym czwartoklasiści nie otrzymają obiecanego sprzętu. Program „Laptop dla ucznia” został zakończony. Co w zamian?
W nadchodzącym roku szkolnym czwartoklasiści nie otrzymają obiecanego sprzętu. Program „Laptop dla ucznia” został zakończony. Co w zamian? freepik.com

– MEN wypracuje założenia programu „Cyfrowy uczeń” tak, aby realnie i kompleksowo podnoszone były potencjał i kompetencje cyfrowe uczniów. Program „Cyfrowy uczeń” będzie zgodny z przygotowywaną przez MEN polityką transformacji cyfryzacji edukacji – przekazano.

IV kwartał 2024 r. to planowany termin przyjęcia nowego programu przez rząd. Nieznane są jednak szczegóły na temat nowego programu. Które klasy będą obowiązywały? Czy tegoroczni czwartoklasiści otrzymają obiecywany sprzęt w następnym roku szkolnym, gdy będą już uczniami klasy piątej?

– Żaden rocznik nie będzie poszkodowany – zapewniała ministra edukacji Barbara Nowacka – Program „Cyfrowy uczeń” to jest program, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. Żaden uczeń i żaden rocznik nie będą pokrzywdzeni.

Rodziców uspokajał również Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji:

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci oraz ich rodziców czekało na to, aby w tym roku odebrać obiecane im laptopy. Zaczynając naszą pracę w rządzie wierzyliśmy w to, że cały program był przygotowany profesjonalnie. To co zastaliśmy oraz to co ustaliliśmy, pokazało nam jednak, że tak nie było. Niestety wiele informacji było ukrywanych przed opinią publiczną przez naszych poprzedników. To nie był program cyfryzacji, a program wyborczy – podsumował wicepremier.

Program „Laptop dla ucznia” był nieprzemyślany?

– Poprzedni rząd zakupił laptopy dla uczniów, jednak Komisja Europejska odmówiła refundacji tego projektu – mówił Strefie Edukacji Marcin Józefaciuk. W rezultacie, koszty muszą zostać pokryte z budżetu państwa. Powodów takiej decyzji Komisji było kilka. Po pierwsze, brak polityki cyfrowej transformacji edukacji, która byłaby podstawą do wydania laptopów, tabletów itp. Po drugie, sprzęt został przekazany bezpośrednio uczniom, a nie szkołom, które powinny decydować o ich użyciu i mieć możliwość zarządzania nimi, na przykład w przypadku powrotu do edukacji zdalnej. Dodatkowo, nie wszystkie komputery zostały odebrane i teraz się kurzą, ponieważ były lekko niefajne sprzętowo. Poprzednia władza nie przewidziała takiej sytuacji, dlatego teraz konieczne jest wprowadzenie regulacji umożliwiających ich efektywne wykorzystanie – wyjaśnia poseł.

Przekazanie laptopów bezpośrednio uczniom, zamiast do szkół, uniemożliwiło efektywne zarządzanie sprzętem. Dodatkowo, jakość sprzętu również budziła zastrzeżenia, co doprowadziło do tego, że część laptopów nie została nawet odebrana. Teraz konieczne jest wprowadzenie regulacji, które pozwolą na lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów i uniknięcie podobnych problemów w przyszłości.

Na pytanie, czy laptopy mogą trafić do szkół Marcin Józefaciuk odpowiada:

– Tak, powinny. Przygotowywana teraz polityka cyfrowej transformacji pozwoli na skorzystanie z środków unijnych i zakup kolejnych laptopów oraz innych potrzebnych sprzętów, takich jak tablety graficzne. Ten dokument jest konieczny. Laptopy dla nauczycieli również będą częściowo dostarczane przez szkoły, a planowane są także kolejne bony dla nauczycieli. Minister edukacji dąży do objęcia cyfryzacją wszystkich etapów edukacji, począwszy od przedszkola. Nie ma jeszcze wystarczających środków, aby pokryć wszystkie potrzeby, więc minister finansów stara się opracować nową strategię finansowania, która zapewni wsparcie dla jak największej liczby osób. Minister Domański jest w trakcie tworzenia nowej filozofii finansowania, która obejmie także oświatę.

Pomysł dostarczenia laptopów także nauczycielom oraz wprowadzenie kolejnych bonów to krok w kierunku wszechstronnej cyfryzacji systemu edukacji. Jednak, jak podkreśla Józefaciuk, wyzwanie stanowi ograniczony budżet, który wymaga opracowania nowej strategii finansowania przez ministra finansów.

Będą laptopy dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej

Zmiany szykują się natomiast w programie „Laptop dla nauczyciela”. Do tej pory bony o wartości 2,5 tys. zł otrzymywali nauczyciele uczący w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. Ma się to zmienić i bon na laptop otrzymają również nauczyciele uczący w klasa 1-3 szkoły podstawowej.

– Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie KPO i Zwiększania Odporności. Najważniejsze zmiany inwestycyjne na wniosek ZNP: poszerzona zostanie grupa odbiorców bonu na laptopa. Będzie on skierowany także do nauczycieli klas 1-3 – pisał na portalu X prezes ZNP, Sławomir Broniarz.

Dotychczas zrealizowano 225 299 bonów. Jeszcze 104 091 bonów wygenerowano, ale do tej pory nie zrealizowano. Bony na laptopy dla nauczycieli będą ważne do 31 grudnia 2025 roku. Kody można wykorzystać w wyznaczonych miejscach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna