Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łapy. Na centrum przesiadkowe musimy poczekać. Jest spory poślizg

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Trwa budowa centrum przesiadkowego w Łapach
Trwa budowa centrum przesiadkowego w Łapach Fot. Julita Januszkiewicz
Zamiast 29 września inwestycja zakończy się w połowie listopada. Powód? Wykonawca natrafił na problemy.

Tak czekaliśmy na porządny dworzec autobusowy. Tym bardziej, że pogoda jest już paskudna. I można byłoby znaleźć schronienie przed deszczem pod wiatami autobusowymi - mówi Alicja Dąbrowska, mieszkanka Łap.

Za dwa dni powinno być gotowe centrum przesiadkowe, które powstaje na terenie dworca autobusowego i kolejowego. Chodzi o budowę placu manewrowego dla autobusów wraz z wiatami przystankowymi. Miało też powstać 85 miejsc postojowych dla samochodów osobowych w tym 75 - park&ride, czyli dla podróżnych, którzy przyjadą tu samochodem, a dalej pojadą komunikacją zbiorową. Ma być też postój dla taksówek. Dodatkową atrakcją miał być plac zabaw.

Białystok - Łapy. Wygodniej jest dojechać kierowcom do Łap. Kolejny odcinek drogi jest przejezdny (zdjęcia)

Prace ruszyły w marcu. Ale ich końca nie widać. - Jest gorzej niż było - zauważa inna Czytelniczka.

Jak poinformowała Urszula Jabłońska, burmistrz Łap umowa pomiędzy wykonawcą a gminą Łapy przewiduje naliczanie kary za zwłokę w wykonaniu umowy. Wykonawca wystąpił do gminy z wnioskiem o wydłużenie terminu. Obecnie trwa analiza zasadności złożonego wniosku.

Karambol w Łapach na ul. Sikorskiego. Pijany kierowca spowodował wypadek. Pięć osób trafiło do szpitala

Urszula Jabłońska, tłumaczy, że inwestycja jest skomplikowana ze względu na konieczność przebudowy infrastruktury podziemnej.

- Występuje tam również infrastruktura kolejowa, co dodatkowo wpływa na skomplikowanie prac - mówi burmistrz Łap.

Wykonawca ma też problem z podwykonawcami. - Obecnie trwa procedura związana z wprowadzeniem nowego podwykonawcy robót, który zakończy inwestycję - mówi burmistrz Jabłońska.

Pomost, wieża widokowa, siłownia, boisko. Szykują się wielkie zmiany na plaży w Uhowie

Przez te opóźnienia cierpią podróżni, bo na czas budowy centrum przesiadkowego konieczne było przeniesienie przystanku autobusowego. Teraz jest na placu Niepodległości, koło Cukierni u Lecha. To stamtąd od lipca odjeżdżają autobusy.

Próbowaliśmy się dodzwonić do białostockiej firmy I.N.S., która buduje centrum przesiadkowe. Bezskutecznie.

Białystok - Łapy. Wygodniej jest dojechać kierowcom do Łap. ...

Inwestycja jest warta 3,7 mln zł. 81 proc. to unijne dofinansowanie.

Teren inwestycji został podzielony na 3 etapy:
1. etap (parking samochodów osobowych, na przeciwko budynku dworca) - na tym obszarze wykonano już stabilizację i przykryto kruszywem, pozostało wykonanie nawierzchni parkingów i chodników;

2. etap (dworzec autobusowy) - kończone jest przełączanie instalacji podziemnych, należy wykonać stabilizację cementem, przykryć kruszywem, ułożyć nawierzchnie i ustawić wiaty autobusowe, lampy oraz inne elementy małej infrastruktury;

3. etap (część rekreacyjna - skwer z placem zabaw) - ta część obszaru jest na ukończeniu, ułożono większość nawierzchni chodników, ustawiono plac zabaw oraz usunięto wszelkie kolizje.

Tak wynika z informacji Urzędu Miejskiego w Łapach.

W Białymstoku budują się głównie inwestycje deweloperów mieszkaniowych. Tych jest najwięcej. W stolicy województwa podlaskiego mają również powstać nowe biurowce. Inwestycje urzędu miasta to głównie przebudowy i remonty dróg. Przyjrzeliśmy się jakie inwestycje powstają, lub powstaną w najbliższych latach w Białymstoku i okolicach.

Inwestycje w Białymstoku. Te planowane i te w budowie. To gł...

Łapy. Ul. Sikorskiego. Wypadek czterech samochodów na prostej drodze przy budynku banku

To kolejne opóźnienia łapskich inwestycji. Przed rokiem były problemy z modernizacją trzech sąsiadujących ze sobą ulic: Matejki, Goździkowskiej i Głównej. Wykonawca tłumaczył się niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
No i najważniejsza inwestycja to: uzbrojenie podstrefy ekonomicznej w Łapach. Przygotowaniem terenów dla przedsiębiorców (12 ha ziemi) zajmowała się firma Unibep z Bielska Podlaskiego. Prace miały się zakończyć 30 czerwca. Ale 26 stycznia gmina Łapy zerwała umowę. Powód? Opóźnienie i opieszałość. Ostatecznie prace przerwano. Dopiero w lipcu gminie Łapy udało się znaleźć firmę, która dokończy roboty. Pierwszy etap prac ma się zakończyć 31 października. Dalsze roboty potrwają do 31 maja przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna