Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Las to dobre miejsce do wypoczynku

luk
Jedna z atrakcji leśnego wypoczynku latem są zaprzęgi konne
Jedna z atrakcji leśnego wypoczynku latem są zaprzęgi konne RDLP
Leśnicy radzą, jak bezpiecznie dla siebie i natury korzystać z leśnych uroków.

Pikniki na polanie, wędrówki po leśnych duktach czy rowerowe wycieczki do lasu to bardzo popularne wśród Polaków formy wypoczynku. Zwłaszcza latem to sposób na spędzenie miłych chwil blisko natury. Są jednak pewne, określone nawet ustawą o lasach, sytuacje, gdy do lasu wchodzić nie należy.

- Do takich "zakazanych" części lasów należą uprawy leśne do 4 m wysokości, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne czy ostoje zwierząt - tłumaczy Maria Nowicka-Szpakowicz, z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. - Bywają też sytuacje, kiedy okresowy zakaz wstępu do lasu ogłaszany jest przez właściwego nadleśniczego.

Są to sytuacje wyjątkowe, związane z bezpieczeństwem, np. duże zagrożenie pożarowe, wykonywanie zabiegów gospodarczych, zniszczenie drzewostanów podczas huraganów itp. Takie objęte zakazem wstępu lasy oznacza się tablicami "Zakaz wstępu" ze wskazaniem przyczyny i - jeśli to możliwe - terminu jego obowiązywania.

O czasowych zakazach wstępu spowodowanych np. zagrożeniem pożarowym, leśnicy informują na stronach internetowych, w lokalnych mediach, a zbiorcza informacja o zakazach wstępu do lasów publikowana jest na mapie zamieszczonej pod adresem www.lasy.gov.pl w zakładce "zakazy wstępu do lasu".

Właściciel lasu prywatnego w razie opisanych wyżej sytuacji także powinien oznaczyć las. Ma także prawo w ogóle nie życzyć sobie, aby do jego lasu ktoś wchodził - wówczas również powinien oznaczyć swój las odpowiednimi tablicami.

- Są też sytuacje, kiedy kierując się zdrowym rozsądkiem, sami powinniśmy podjąć decyzję o nie wchodzeniu do lasu - np. burze i silne wiatry - dodaje Maria Nowicka-Szpakowicz. - Jeśli jednak burza zastanie nas już w lesie, warto wyłączyć telefon komórkowy, a miejsca schronienia pod żadnym pozorem nie wolno szukać pod najwyższymi drzewami.

Warto też pamiętać, że rozpalanie ognisk w lesie i w odległości 100 m od jego granicy poza miejscami do tego wyznaczonymi jest wykroczeniem i grozi za nie kara grzywny.
- Dla palaczy też nie mamy dobrych wiadomość: jeśli palą poza utwardzonymi drogami i miejscami wyznaczonymi do pobytu ludzi (np. wiaty leśne), również popełniają wykroczenie - mówi Maria Nowicka-Szpakowicz.

Ognisko w lesie można jednak rozpalić ale tylko w wyznaczonym miejscu. Najlepiej w tym celu kontaktować się z miejscowymi leśniczymi, którzy pomogą je zlokalizować. Kontakty do nich oraz mapki zasięgu leśnictw można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw. Niektóre - np. ostatnio Nadleśnictwo Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej - opracowały specjalne aplikacje na urządzenia mobilne, gdzie również można znaleźć numery telefonów leśników.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna