Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Las Zwierzyniecki. Przebudowa tak, ale bez wycinki

(luk)
Według Komitetu Ratujmy Zwierzyniec, jakakolwiek ingerencja w strukturę rezerwatu jest zbędna i szkodliwa, spowoduje bezpowrotnie utratę unikalności tego miejsca.
Według Komitetu Ratujmy Zwierzyniec, jakakolwiek ingerencja w strukturę rezerwatu jest zbędna i szkodliwa, spowoduje bezpowrotnie utratę unikalności tego miejsca. Wojciech Wojtkielewicz
Miasto otrzymało właśnie decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska zezwalającą na odstępstwo od zakazów obowiązujących w rezerwacie przyrody Las Zwierzyniecki. To oznacza m.in. przebudowę dwóch istniejących tu ścieżek i zamontowanie wzdłuż nich oświetlenia.

- Jestem temu przeciwny - mówi Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska. - Ale dobrze, że zrezygnowano przynajmniej z wycinki drzew w rezerwacie. To sukces Komitetu Ratujmy Zwierzyniec.

Gdy ponad rok temu miasto przedstawiło plany modernizacji rezerwatu, w tym wycinkę kilkuset drzew, to właśnie ten komitet ostro zaprotestował. W efekcie plany zmieniono, ale nie zrezygnowano z nich do końca. Teraz GDOŚ zezwoliła na przebudowę dwóch istniejących ścieżek w rezerwacie: głównej, biegnącej od ul. Zwierzynieckiej do ronda z pomnikiem ku czci kpt. Stanisława Skarżyńskiego oraz prowadzącej na południowy-zachód od ronda, do ul. 11-Listopada. Pierwsza ma być zawężona do szerokości 6 m, druga - do 4 m. Na obu wymieniona będzie nawierzchnia na kruszywo naturalne, wykonana zostanie drewniana palisada. Zgoda GDOŚ obejmuje też wykonanie oświetlenia skierowanego snopami światła ku dołowi wzdłuż ścieżek i wokół ronda.

- GDOŚ podkreśliła, iż przebudowa ścieżek wpłynie pozytywnie na stan siedlisk w ich otoczeniu, a sposób postępowania przy realizacji inwestycji, przy uwzględnieniu warunków ujętych w decyzji, w minimalny sposób ingeruje w przyrodę rezerwatu i nie stoi w sprzeczności z celem jego ochrony - zaznacza Anna Kowalska z białostockiego magistratu.

Według Komitetu Ratujmy Zwierzyniec, jakakolwiek ingerencja w strukturę rezerwatu jest zbędna i szkodliwa, spowoduje bezpowrotnie utratę unikalności tego miejsca.

Bądź na bieżąco. POLUB NAS na Facebooku:

Gazeta Współczesna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna