Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato pełne niebezpieczeństw

Marta Romańczuk
Alkohol, narkotyki, wypadki, utonięcia - to część zagrożeń, jakie czyhają na dzieci i młodzież w czasie wakacji. Bezpieczeństwo najmłodszych zależy od nich i ich rodziców.

Statystyki mówią same za siebie. W ub.r. w czasie wakacji w woj. podlaskim doszło do 21 wypadków drogowych z udzialem dzieci. Trójka z nich zginęła, a 26 zostało rannych. Poza tym w wypadkach uczestniczyły też dzieci-piesi. Aż 36 z nich zostało rannych, 2 zginęło. Latem ub.r. utonęło troje najmłodszych, a 383 nieletnich popełniło przestępstwa. W tym roku, chociaż jeszcze wakacje się nie zaczęły, już młodzież poczuła smak laby. W poniedziałek w Białymstoku policja zatrzymała troje pijanych gimnazjalistów. Mieli po 14 i 15 lat.
Rola rodziców
- W razie nieszczęścia rodzice przeważnie szukają usprawiedliwienia przed samym sobą, zwalając winę na policję, prokuraturę, sąd itp. A tak naprawdę nie potrafią kochać miłością odpowiedzialną, mówić o zagrożeniach, pokazywać, jak ich uniknąć, ale przede wszystkim dbać o dzieci, rozmawiać z nimi - mówi nadkom. Jacek Dobrzyński, rzecznik KWP w Białymstoku.
Jeśli dziecko wyjeżdża na wakacje, rodzice powinni wiedzieć, gdzie i z kim jedzie, w jakim towarzystwie będzie przebywać, znać organizatora, miejsce wypoczynku, opiekunów. Uczulić trzeba dziecko bezwzględnie na to, że każdy niepokojący sygnał powinno zgłaszać rodzicom lub opiekunom. Także nie należy przesadzać z ilością pieniędzy, jakie daje się dziecku na wyjazd. Niech ma tylko tyle, ile naprawdę potrzeba. Niech nimi się nie afiszuje.
Dziecko w mieście
- Inne są obowiązki rodzica, jeśli dziecko zostaje w mieście. Jeżeli mamy zaufanie do dziecka, zostawiamy mu klucz. Ale niech ma go nie na szyi, ale w kieszeni - mówi Jacek Dobrzyński.
Trzeba uczulić dziecko, żeby nie zapraszało do domu osób nieznanych, które np. przedstawiają się jako znajomi rodziców czy koledzy.
- Ale przede rodzice wszystkim muszą rozmawiać z dzieckiem i być czujnym na to, czy nie eksperymentuje z narkotykami, seksualnie, czy nie próbuje skombinować tzw. kasy. Bo niebezpieczeństwem jest też to, że w grupie rówieśników różne głupie pomysły mogą wpaść do głowy, żeby np. kogoś okraść - ostrzega Jacek Dobrzyński.
Policja z innymi instytucjami przygotowała szereg programów, które mają pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie wakacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna