Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato w Teatrze powoli dobiega końca

Anna Kopeć [email protected]
Podczas Lata w Teatrze dzieci i młodzież pod okiem instruktorów szlifują warsztat aktorski, przygotowują scenografię i kostiumy do spektaklu, którego temat sami wymyślili
Podczas Lata w Teatrze dzieci i młodzież pod okiem instruktorów szlifują warsztat aktorski, przygotowują scenografię i kostiumy do spektaklu, którego temat sami wymyślili A. Zgiet
Sami tworzą dekoracje, kostiumy, występują na scenie i promują swoją sztukę. Prawie setka młodych ludzi poznaje teatr od podszewski. Efekty ich pracy można zobaczyć w w Białostockim Teatrze Lalek i Teatrze Dramatycznym.

- Spektakl to z chyba najłatwiejszy element teatru. Od kulis wygląda to zupełnie inaczej. Nie wystarczy, by wyjść na scenę i coś zagrać. Ważna jest nie tylko scenografia i kostiumy, ale też promocja. Bez niej nie byłoby widzów - zauważa Michalina Majzit.

- Zapisując się na te zajęcia nie miałam takiej świadomości, nigdy nie myślałam o tym, że widownia może być pusta - dodaje Ania Lubowicka. - Dlatego oprócz pracy aktorskiej i plastycznej nad spektaklem, pracujemy nad kreatywnością. Robimy burzę mózgów i zastanawiamy się, jak zachęcić ludzi, żeby przyszli do teatru akurat w najbliższą niedzielę.

Dlatego uczestnicy projektu Lato w Teatrze wykorzystują różne sposoby na przyciągnięcie publiczności na swoje finałowe spektakle. Zaplanowali m.in. kilka akcji w mieście. Dziś będzie można spotkać ich w przejściu podziemnym, jutro na Rynku Kościuszki, a w sobotę na Plantach. Można spodziewać się ciekawych happeningów, tym bardziej że w akcji bierze udział prawie setka osób. Młodsi działają w Białostockim Teatrze Lalek, starsi mają zajęcia w Teatrze Dramatycznym. Wszyscy uczestniczą w zajęciach aktorskich, scenograficznych i promocyjnych.

- Ci młodsi i ci starsi mogą uczyć się od siebie nawzajem, czerpać ze swoich doświadczeń - mówi Monika Bania, koordynatorka projektu. - Chodzi też o to, aby każdy uczestnik mógł poznać wszystkie etapy powstawania przedstawienia: poczynając od gry aktorskiej i budowania scenografii aż do wystawienia spektaklu oraz promowania go.
Tematem przewodnim Lata w Teatrze są kolaże, czyli łączenie tworzyw, dziedzin, emocji i światów często z pozoru niepasujących do siebie.

Efekty pracy młodych ludzi będzie można zobaczyć w niedzielę. Spektakl "W krainach małych i dużych olbrzymów" wystawiany jest o godz. 10.30 i 12.30 w Białostockim Teatrze Lalek, zaś "Kroki" o godz. 16 i 18 w Teatrze Dramatycznym. Mimo że przedstawione na różnych scenach i przez różne ekipy, obie sztuki tworzą pewną spójną historię.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna