Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laury za magisterki

Wawrzyniec Kłosiński
Artur Dwórznik (od lewej), Grażyna Kaszuba i Krzysztof Chełstowski cieszą się, że ich prace przydadzą się miastu
Artur Dwórznik (od lewej), Grażyna Kaszuba i Krzysztof Chełstowski cieszą się, że ich prace przydadzą się miastu W. Kłosiński
Łomża. Artur Dwórznik, Katarzyna Langowska i Grażyna Kaszuba - to laureaci szóstej edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską i Dyplomową związaną z Ziemią Łomżyńską.

Inicjatywa zrodziła się w białostockim oddziale Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, obecnie kontynuuje ją Zarząd Główny Towarzystwa. Podsumowanie tegorocznej edycji i wręczenie nagród to jednocześnie pierwsze z ważnych wydarzeń z bogatego programu rozpoczynających się właśnie obchodów półwiecza zasłużonego dla regionu towarzystwa.

Artur Dwórznik obronił na Politechnice Białostockiej pracę magisterską zatytułowaną "Centrum Kultury przy pl. Niepodległości w Łomży" i - zdaniem przewodniczącego jury prof. Adama Dobrońskiego - to gotowy projekt centrum kulturalnego, który może być od razu wprowadzony w życie.

- Cieszę się, że podobało się coś, co sam wymyśliłem, zaprojektowałem i co miastu jest potrzebne - mówi laureat I nagrody A. Dwórznik. Byłbym zaszczycony, gdyby projekt został zrealizowany.

Wiceprezydent Marcin Sroczyński powiedział podczas ceremonii, że projekty na pewno nie zdążą się zakurzyć.

Praca Katarzyny Langowskiej "Przestrzeń przyrodniczo-kulturowa dworu w Drozdowie na ziemi łomżyńskiej" podobała się jurorom (prof. Adam Dobroński, prof. Halina Święczkowska, prof. Kazimierz Pieńkowski i mgr Jan Borawski), bo autorka szczególnie starannie udokumentowała historię majątku, dworu i parku, zaprezentowała cenne propozycje rewaloryzacji parku i zagospodarowania przestrzeni parkowej, co pozwoli zwiększyć jej atrakcyjność przyrodniczą i turystyczną. Praca obroniona na Akademii Rolniczej w Poznaniu - zdaniem jurorów - jest warta II nagrody.

Trzecią nagrodę otrzymała Grażyna Kaszuba za pracę magisterską "Rozwój przestrzenny Łomży po II wojnie światowej i jego współczesne uwarunkowania", obroniona na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jedno z wyróżnień przypadło w udziale Krzysztofowi Chełstowskiemu, który na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim obronił pracę o sponsoringu Łomżyńskiego Klubu Sportowego i przez niektórych uczestników spotkania uznany został za najlepszego kandydata na prezesa ŁKS-u.

Zygmunt Zdanowicz, prezes ZG TPZŁ, powiedział: - Te prace żyją, są wykorzystywane w działaniach towarzystwa, ale też przez wszystkich interesujących się problematyką Łomży. Niektóre są przygotowywane do wydań książkowych. Wszystkie są dostępne w bibliotece towarzystwa. Plon konkursu to już kilkadziesiąt bardzo cennych dla Łomży prac. Dziękujemy za pomoc w organizacji konkursu Urzędowi Miasta i przedsiębiorstwu ASTWA z Białegostoku.

To konkurs marzeń
prof. Adam Dobroński
przewodniczący jury
Cieszę się, że rośnie młode pokolenie specjalistów z nowym spojrzeniem na problemy Łomży, ale też z gorącymi sercami. Tegoroczne prace z pewnością zostawią w Łomży trwały ślad, są ważne i pożyteczne dla miasta. Ale ten konkurs to także takie ciągłe marzenia ludzi rozkochanych w mieście o jeszcze większej, lepiej urządzonej Łomży. Konkurs sprzyja realizacji tych marzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna