Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławeczka Znachora ożywiłaby centrum Bielska

azda
Rusza głosowanie nad budżetem obywatelskim. Nasza redakcja także zgłosiła swój projekt. Prosimy o jego poparcie

Już od soboty 1 października mieszkańcy Bielska mogą głosować na poszczególne projekty budżetu obywatelskiego. Głosowanie potrwa aż do czwartku 6 października.

Te kilka dni to jedyna w roku szansa, byśmy bezpośrednio zdecydowali, co chcemy zrobić lub zmienić w naszym otoczeniu. Decydujemy, na co powinny zostać przeznaczone pieniądze z naszych podatków.

Takiej szansy nie możemy przepuścić!

Jest z czego wybierać...

Również redakcja „Nowin” zgłosiła swój pomysł do budżetu obywatelskiego. Jest nim ustawienie ławeczki „Znachora” na placu przy ratuszu.

Pomysł ten pojawił się jakieś dwa lata temu, gdy w redakcji rozmawialiśmy na temat atrakcyjności i promocji turystycznej miasta. Po raz pierwszy na szerszym forum wspomnieliśmy o nim podczas spotkania u burmistrza również poświęconego turystyce. Wszystko to działo się jeszcze przed tym, jak zrobiło się głośno o inicjatywie nakręcenia filmowej kontynuacji „Znachora”. Już wtedy mówiliśmy o tym, że w Bielsku przydałby się obiekt, który upiększy centrum i będzie atrakcją zarówno dla turystów, jak i mieszkańców miasta. Niestety, Bielsk jako stare, historyczne miasto oprócz kilku świątyń i ratusza ma niewiele zabytków i charakterystycznych, atrakcyjnych obiektów.

Odbudowę zamku na Łysej Górce można włożyć między bajki, podobnie jak budowę zalewu. Na takie inwestycje miasta nie stać. A tworzenie małej architektury, takiej jak ławeczka ze Znachorem, stosunkowo drogie nie jest. Takie rzeźby w wielu miejscowościach stają się charakterystycznymi obiektami, z którymi chętnie fotografują się mieszkańcy i turyści. Wystarczy wymienić rzeźby Hanki Bielickiej w Łomży, Krzysztofa Kolberga i Gustawa Holoubka w Międzyzdrojach lub dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Wszystkie wykonał młody rzeźbiarz artysta Michał Selerowski. Jego też poprosiliśmy o wycenę wykonania ławeczki Znachora.

Postać Znachora stworzona przez Dołęgę-Mostowicza i przeniesiona na ekran przez Jerzego Hoffmana idealnie wpisuje się w klimat miasta. Jest przykładem tego, że mimo różnic religijnych, kulturowych, materialnych ciągle więcej nas łączy niż dzieli. Profesor Wilczur, przecież katolik, z możnego rodu, zamieszkał u prawosławnej rodziny na wsi. Jego córka Joanna, grana przez Annę Dymną, uboga sklepikarka wyszła za „pana z dworu”.

Nasza ławeczka to nie jedyny projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego. Oprócz niego zgłoszono jeszcze cztery projekty inwestycyjne i cztery nieinwestycyjne.

Wśród projektów inwestycyjnych znajduje się budowa automatycznego systemu nawadniania boiska głównego stadionu miejskiego, skatepark przy stadionie, budowa placu zabaw z siłownią na świeżym powietrzu, budowa nawierzchni, oświetlenia ulicznego i kanalizacji w zaułku ul. Jagiellońskiej.

Projekty nieinwestycyjne to: „Płyniemy po zdrowie całą rodziną”, czyli zajęcia na basenie krytym i odkrytym dla rodzin, Festyn Mikołajkowy 2017, Prolog. III Dni Piśmiennictwa Słowiańskiego, zabawa piknikowa z organizacjami pozarządowymi.

Pomysłodawcy projektów nieinwestycyjnych wygraną mają już w kieszeni. Suma wartości wszystkich złożonych projektów w tej kategorii (85 tys. zł) jest niższa niż kwota na nie przeznaczona (100 tys. zł). Każdy projekt, o ile otrzyma przynajmniej jeden głos, zostanie sfinansowany z budżetu obywatelskiego.

O pieniądze rywalizować będą natomiast projekty inwestycyjne. Do podziału jest 300 tys. zł, a wartość wszystkich projektów to prawie pół miliona złotych.

W głosowaniu mieszkańcy mogą oddać głos na dwa projekty inwestycyjne i dwa pozainwestycyjne. Do realizacji przejdą te, które otrzymają najwięcej głosów i zmieszczą się w limicie finansowym przeznaczonym na daną kategorię.

Głosowanie odbywać się będzie w urzędzie miasta, na pierwszym piętrze, w sali ślubów. W sobotę i niedzielę (1 i 2 października) swoje głosy będzie można oddawać od godz. 8 aż do 20. W poniedziałek i wtorek (3 i 4 października) w godz. 8 - 15. A w środę i czwartek (5 i 6 października) w godz. 13 - 20.

Głosować może każdy mieszkaniec Bielska Podlaskiego, który może wylegitymować się dokumentem tożsamości ze zdjęciem i się podpisać. Nie musi być pełnoletni.

Zachęcamy do głosowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna