Zamontowanie sprzętów wymaga odpowiedniego poprowadzenia instalacji sanitarnych. Równie istotne jest funkcjonalne rozmieszczenie wszystkich urządzeń. Najbardziej atrakcyjne przedmioty powinno się też ustawiać na wprost drzwi, gdyż ta przestrzeń w pierwszej chwili skupia na sobie uwagę.
Kąpiel lub natrysk
Niezależnie od tego, czy planujemy w naszej łazience wannę, czy kabinę prysznicową, powinniśmy kierować się przede wszystkim zasadą doboru serii.
- Większość producentów oferuje całe kolekcje ceramiki łazienkowej, utrzymane w jednakowym stylu oraz kolorystyce - mówi Emilia Siedlecka, ekspert działu sanitarnego firmy Praktiker. - Dzięki temu z jednej serii możemy wybrać: do małej łazienki kabinę prysznicową z niewielką umywalką i toaletą, zaś do bardzo dużej: wannę, sedes, bidet oraz dużą umywalkę.
Posiadacze małych powierzchni kąpielowych, wcale nie muszą rezygnować z luksusu. Alternatywą dla nich może okazać się kabina prysznicowa z hydromasażem i sauną.
Jeśli decydujemy się na wannę, ale chcielibyśmy także brać w niej prysznic, to zamontujmy parawan prysznicowy. Doskonale łączy on zalety wanny z funkcjonalnością prysznica.
Przy dużej rodzinie i przestronnej łazience, to funkcjonalne rozwiązanie stanowić będą dwie umywalki. Jeśli zdecydujemy się na jedną, to zamontujmy przynajmniej na tyle dużą, by umożliwić korzystanie z niej dwóm osobom w jednym czasie.
- W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się umywalki narożne, które zajmują niewiele miejsca - mówi Emilia Siedlecka. - Coraz większą popularnością cieszą się obecnie umywalki montowane na blatach, bądź też wpuszczane w blat, co dodatkowo podnosi estetykę wnętrza, a także rozwiązuje problem miejsca na niezbędne w toalecie drobiazgi.
Armatura
Baterie łazienkowe spełniają przede wszystkim funkcje użytkowe, ale także podkreślają klimat wnętrza. Satynowa czy chromowana armatura o geometrycznych kształtach doskonale wydobywa klimat nowoczesnych łazienek, a mosiężne, miękko wykończone krany pasują do wnętrz w stylu retro. Do małych wnętrz pasują małe baterie, gdyż zbyt duże mogłaby prezentować się przytłaczająco. Natomiast w dużej mały kran byłby niezauważalny.
Baterie możemy podzielić na dwuuchwytowe oraz jednouchwytowe. Standardowe dwuuchwytowe posiadają dwa kurki: oddzielny do ciepłej i zimnej wody. Natomiast krany jednouchwytowe mieszają wodę ciepłą z zimną. Obsługiwane są one przy pomocy jednej dźwigni, służącej do regulacji strumienia i temperatury wody. Wybierając armaturę, należy kierować się - podobnie jak w przypadku ceramiki sanitarnej - doborem serii.
- Należy pamiętać, że nie wszystkie baterie nadają się zarówno do umywalki, jak i do wanny czy bidetu - wyjaśnia Emilia Siedlecka. - Baterie wannowe wyposażone są w przełącznik kierujący strumień wody do słuchawki prysznicowej, natomiast prysznicowe najczęściej nie mają kranu. Z kolei armatura bidetowa i umywalkowa posiada jedynie krótką wylewkę.
Detale
Wybierając sedes, należy pamiętać nie tylko o odpowiedniej ilości wolnego miejsca do korzystania z urządzenia, ale także o łatwym dostępie do niego podczas sprzątania. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się sanitariaty wiszące, które zapewniają dostęp do obszaru pod i za miską.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?