Wojciech Konończuk
Cztery lata temu na inaugurację wiosny Jagiellonia przegrała w Gdańsku 0:3. Oby w sobotę Żółto-Czerwoni wzięli rewanż. Maciej Gilewski, jagiellonia.pl
Jagiellonia po przerwie zimowej w ostatnich latach była bezkompromisowa. Białostoczanie albo wysoko wygrywali, albo doznawali dotkliwych porażek. Znacznie lepiej pod tym względem prezentował się ich pierwszy w 2021 ligowy rywal - Lechia Gdańsk.

Ekipa z Wybrzeża w pięciu ostatnich sezonach czterokrotnie inaugurowała rundę wiosenną u siebie i nigdy nie przegrała. 12 lutego 2017 roku na stadionie Lechii poległa Jaga, przegrywając 0:3. Tamten występ pamiętają reprezentujący aktualnie podlaski zespół Taras Romanczuk, Ivan Runje, Fedor Cernych i Ariel Borysiuk. Z tym, że ten ostatni występował wtedy w ekipie gospodarzy.

Zespół Jagiellonii, prowadzony wówczas przez Michała Probierza, pogrążyli portugalscy bracia Paixao. Maro strzelił dwa gole, a nadal występujący w Lechii Flavio dołożył trafienie z rzutu karnego.

W Trójmieście nie poradziły sobie także Podbeskidzie Bielsk-Biała (2016 rok, 0:5) i Pogoń Szczecin (2019, 1:2), a remis w 2018 roku wywalczyła jedynie Wisła Kraków (1:1).

Ciekawostką jest to, że Żółto-Czerwoni w pięciu minionym sezonach ani razu nie rozgrywali pierwszego spotkania po przerwie zimowej u siebie. Obok wpadki z Lechią, Jagiellona doznała klęsk w Warszawie z Legią 0:4 (2016) i w poprzedniej kampanii w Krakowie z Wisłą (0:3). Nasz zespół pokonał za to dwa lata temu Miedź Legnica (3:0), a w 2018 roku Piasta Gliwice (2:0).

Oby 30 stycznia zespołowi trenera Bogdana Zająca udało się przerwać udaną serię inauguracyjną Lechii na własnym stadionie. Początek sobotniego meczu o godz. 17.30.