Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie niepłodności. Będziemy pierwsi w Polsce

Urszula Ludwiczak [email protected]
sxc.hu
W Białymstoku powstaną specjalne laboratoria.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu, w Białymstoku i trzech innych miastach w Polsce, powstaną laboratoria prowadzące prace nad badaniem i monitorowaniem problemów zaburzeń płodności, w tym także niepłodności męskiej. W naszym regionie będą też dwa Centra Operacyjnego Leczenia Niepłodności.

Problem narasta

Dotychczas nie było kompleksowych badań badających przyczyny niepłodności, chociaż szacuje się, że tylko w naszym kraju z tym problemem boryka się już co szósta para. Teraz stworzone zostanie pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych na świecie tak wyposażone zaplecze laboratoryjne i sprzętowe w celu stałego rozpoznawania, monitorowania przyczyn i badania mechanizmów powodujących ograniczenie płodności i prowadzących do niepłodności.

Prace nad projektem, którego pomysłodawcą jest prof. Sławomir Wołczyński, kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, trwały ponad dwa lata. Początkiem było powołanie do życia w 2010 r.

Ogólnopolskiego Centrum Badania, Edukacji i Monitorowania Problemów Płodności - idei klastrowej, której liderem jest białostockie Stowarzyszenie na Rzecz Doskonalenia Współczesnych Metod Diagnostyki i Leczenia Niepłodności "Dziecko". Klaster tworzy 25 podmiotów nauki i biznesu, m.in. wiodące w kraju ośrodki zajmujące się leczeniem niepłodności, w tym trzy białostockie.

Jedno z czterech laboratoriów będzie działać w USK w Białymstoku, w mającym tu swoją siedzibę Zakładzie Biologii i Patologii Rozrodu Człowieka Instytutu PAN w Olsztynie.

- To będzie duża sprawa - mówi prof. Sławomir Woł-czyński, koordynator naukowy projektu. - Poprawią się warunki laboratorium embriologicznego i rozpoczną badania nad przyczynami niepłodności. Takiego systematycznego laboratorium badającego te aspekty dotąd nie było.

Zbadają męski czynnik

W Białymstoku będą też prowadzone badania nad przyczynami niepłodności męskiej.
- Te badania wymagają zespołu, materiału i środków - mówi prof. Wołczyński. - Mamy ludzi, urządzenia, teraz trochę pieniędzy. Ten czynnik jest coraz bardziej istotny w leczeniu metodami rozrodu wspomaganego medycznie, a my ciągle nie potrafimy odpowiedzieć, dlaczego.

Do badań we wszystkich laboratoriach w Polsce będzie pobierany materiał od par, które będą starały się o dziecko i wyrażą na to zgodę.

W ramach projektu w Prywatnej Klinice Położniczo-Ginekologicznej dr Janusza Tomaszewskiego w Białymstoku i w poradni dr. n. med. Adriana Wojciecha Przystupy w Bielsku Podlaskim, powstaną też Centra Operacyjnego Leczenia Niepłodności.

Stowarzyszenie zaczęło realizować projekt 1 czerwca. Do końca sierpnia prace rozpoczną wszystkie laboratoria oraz Centrum Leczenia Operacyjnego w Bielsku Podlaskim.

W ramach projektu wkrótce powstanie też platforma informatyczna, zawierająca porady dla osób starających się o dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna