Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie onkologiczne w Polsce. NIK: trzeba poprawić skuteczność leczenia

(luk)
W woj. podlaskim  profilaktyczną mammografię wykonuje średnio 37 proc. pań, zaś cytologię - ok. 22 proc.
W woj. podlaskim profilaktyczną mammografię wykonuje średnio 37 proc. pań, zaś cytologię - ok. 22 proc. 123RF
Skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów UE. A według najnowszych prognoz istnieje ryzyko, że stan ten będzie się pogarszał - wynika z najnowszego raportu NIK.

Prawdopodobnie do 2025 roku zachorowalność na choroby onkologiczne wzrośnie o ponad 25 proc., a nowotwory staną się wówczas główną przyczyną zgonów w Polsce. Dlatego Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że konieczna jest jak najszybsza poprawa skuteczności profilaktyki i leczenia onkologicznego. Na początek NIK proponuje m.in. włączenie lekarzy medycyny pracy w profilaktykę i wczesną diagnostykę nowotworów oraz wprowadzenie do szkół obowiązkowego przedmiotu dotyczącego edukacji zdrowotnej.

Z danych wynika, że co prawda liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jest w Polsce niższa niż w większości krajów europejskich, jednak umieralność dużo wyższa. Polska, razem z Węgrami i Chorwacją, jest w pierwszej trójce krajów UE z największą umieralnością na nowotwory złośliwe. Najgroźniejszy jest rak płuca i jelita grubego, a dodatkowo wśród mężczyzn rak prostaty i pęcherza moczowego, a wśród kobiet raki piersi i jajnika.

Zobacz też Podlasianki na Instagramie. Najpopularniejsze konta (zdjęcia)

Mimo wydania ponad 1,1 mld zł w latach 2012-2016 na Narodowy Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, nie udało się ani zwiększyć liczby korzystających z badań profilaktycznych, w tym przesiewowych, ani przyspieszyć wykrywalności nowotworów. Np. zgodnie z zaleceniami europejskimi akceptowalny poziom uczestnictwa kobiet w badaniach profilaktycznych raka piersi i raka szyjki macicy wynosi 70 proc., a gwarantujący skuteczność - ponad 75 proc. W Polsce wskaźnik ten nie sięga 50 proc. W woj. podlaskim profilaktyczną mammografię wykonuje średnio 37 proc. pań, zaś cytologię - ok. 22 proc.

NIK alarmuje, że brakuje u nas lekarzy zajmujących się leczeniem onkologicznym i odpowiedniego sprzętu. Np. w woj. podlaskim na 100 tys. mieszkańców przypada średnio 2,6 onkologów i 0,9 specjalistów onkologii i hematologii dziecięcej (to i tak najwyższy wskaźnik w Polsce).

Zobacz najbardziej znanych i lubianych z województwa podlaskiego. Poznasz wszystkich?

Gwiazdy Podlasia. Zobacz najbardziej znanych i lubianych. Wo...

Magazyn Informacyjny 08.02.2018 - Tragiczny wypadek na DK 65, II Spot Night Racing Białystok, historyczna potyczka w Łomży

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna