MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legendarne ciągniki rolnicze na sprzedaż. Kiedyś stanowiły o sile gospodarstwa. Sprawdź, ile obecnie trzeba zapłacić za Ursusy i Zetory

jaw
Legendarne ciągniki na sprzedaż. Na aukcjach można czasami znaleźć prawdziwe perełki.
Legendarne ciągniki na sprzedaż. Na aukcjach można czasami znaleźć prawdziwe perełki. olx.pl
W okresie PRL mechanizacja polskiego rolnictwa przyśpieszyła. Szczególnie ikonami polskiego rolnictwa w okresie PRL stały się m.in. ciągniki Ursus i kombajny Bizon. Wówczas powstało wiele kultowych maszyn, które rolnicy mają w swoim posiadaniu do dzisiejszego dnia. Sprawdź, jakie legendarne maszyny można znaleźć na portalach aukcyjnych.

Legendarne ciągniki, które kiedyś stanowiły podstawę gospodarstw

Jeszcze w latach 40. i 50. XX wieku, dominującą siłą pociągową w gospodarstwach indywidualnych były konie. Stopniowo w gospodarstwach zaczęły się pojawiać pierwsze ciągniki rolnicze. Dominowały polskie Ursusy, ale na polskich polach można było spotkać maszyny ze wschodu, czy czeskie Zetory. Do 1956 mechanizacja rolnictwa obejmowała w szczególności gospodarstwa państwowe. i spółdzielcze. Mechanizacja polskiego rolnictwa szczególnie przyśpieszyła w latach 70. i 80. Już w 2002 ok. 98% ciągników (z ponad 1364 tys. ciągników) znajdowało się w gospodarstwach indywidualnych, gdzie na 1 ciągnik przypadało ok. 11 ha użytków rolnych.

Wśród najpopularniejszych maszyn rolniczych były m.in. :

  • Ursus C-360

  • Ursus C-355

  • Ursus 902

  • Ursus 912

  • Ursus 914

  • Ursus 1224

  • MTZ Belarus

  • T-25 Władimiriec

  • kombajny Bizon

  • kombajny Vistula

Sprawdź, ile obecnie trzeba zapłacić za kultowe ciągniki na portalach aukcyjnych:

Kultowe polskie Ursusy

Historia Zakładów Przemysłu Ciągnikowego „Ursus” rozpoczyna się w 1893 roku. Pierwsze ciągniki z fabryki wyjechały w 1922 roku. W latach 1930-1939 w zakładach powstało 737 czołgów i tankietek, 700 ciągników wojskowych, ponad 1000 samochodów URSUS oraz samochodów i autobusów Saurer, w tym samochody pancerne wz.29 „Ursus”, około 1500 motocykli Sokół 1000 i Sokół 600, a ponadto silniki lotnicze, stacjonarne i dla rolnictwa. Po II wojnie światowej w 1947 roku pierwszy traktor typu Ursus. W 1990 roku zakłady zatrudniały 23400 osób. W 1983r. firma URSUS osiągnęła zdolności produkcyjne na poziomie 50 tys. ciągników rocznie. Swoje produkty zakłady eksportowały do ponad 50 krajów. W 2003 roku nastąpiła upadłość zadłużonej ZPC URSUS SA.

Kolejna rewolucja w rolnictwie

Po upadku komunizmu w 1989 roku, polskie rolnictwo przeszło kolejną rewolucję. Przejście na gospodarkę rynkową spowodowało zwiększenie dostępu do nowoczesnych maszyn rolniczych. W latach 90. na polskich polach zaczęły pojawiać się zaawansowane maszyny z Zachodu, co znacznie zwiększyło wydajność produkcji rolnej. Dziś polskie rolnictwo jest wysoko zmechanizowane. Nowoczesne maszyny rolnicze wyposażone są w systemy GPS, telemetrię oraz zaawansowane technologie precyzyjnego rolnictwa. Polscy rolnicy mają dostęp do najnowszych modeli ciągników, kombajnów, siewników oraz maszyn do uprawy i ochrony roślin. Mimo wszystko rolnicy nadal wykorzystują maszyny z okresu PRL w pracy. Rolnicy mimo, że mają nowoczesne maszyny rolnicze, to kochają też zabytkowe. Dużą popularnością cieszą się wystawy, parady zabytkowych maszyn rolniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna