Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze rodzinni na swoim

(zmo)
Chociaż niepubliczny „Medyk” oficjalnie działa dopiero od kilku dni, to już ma pacjentów – małych i dużych
Chociaż niepubliczny „Medyk” oficjalnie działa dopiero od kilku dni, to już ma pacjentów – małych i dużych Kazimierz Radzajewski
Mońki. Rodzice z chorymi dziećmi nie mają czego szukać w poradni dziecięcej, która należy do publicznego ZOZ-u. Nie ma już tam większości pediatrów. Odeszli, założyli konkurencyjny ośrodek zdrowia i świadczą usługi lekarzy rodzinnych.

W minioną sobotę rozpoczął oficjalną działalność Niepubliczny ZOZ "Medyk". Placówka cieszy się zainteresowaniem pacjentów, przybywa ich z dnia na dzień. Lekarze starają się bowiem pozyskać nowych klientów ośrodka, oferując im podpisywanie deklaracji na świadczenia w "Medyku".
- Niepubliczna - nie znaczny płatna. Tu bezpłatną poradę otrzyma każdy ubezpieczony w NFZ. To jednak inna działalność, niezinstytucjonalizowana i warta poświęcenia pracy na własny koszt i ryzyko - mówią lekarki z "Medyka".
Lekarze rodzinni: Izabela Galińska-Kałucka (szefowa "Medyka"), Danuta Biedrzycka, Stanisława Sawicka i Monika Mytnik zaryzykowały odejście z powiatowego ZOZ-u, bo - jak mówią - Mońki były ostatnią enklawą na Podlasiu, gdzie monopol na świadczenia medyczne należał do publicznej służby zdrowia.
- Teraz same dbamy o wizerunek firmy i zabiegamy o pacjentów. Od nich zależą bowiem stawki zawierane z NFZ-em - zauważa doktor Monika Mytnik.
Cała czwórka była znana dotychczas z pracy w pediatrii. Teraz panie z inicjatywą zrobiły także specjalizację z zakresu medycyny rodzinnej - leczą także dorosłych. Kontrakty w ich imieniu zawiera zaś z NFZ Porozumienie Zielonogórskie, związek zawodowy lekarzy rodzinnych.
Doktor Mytnik zrezygnowała również z pracy w jaświlańskim ośrodku zdrowia i opuściła służbowe mieszkanie. Nie chciała już pracować w placówce podlegającej administracji publicznej opieki zdrowotnej.
Pacjenci zastają zaś w "Medyku" fachowy personel, estetyczną poczekalnię i gabinety lekarskie.
- Już się rozniosło po mieście, że tu jest znacznie lepiej. To porządna placówka - powiedziała nam pani Edyta, która przyprowadziła córkę na badania kontrolne.
Inni lekarze przyglądają się eksperymentowi koleżanek i zastanawiają się, czy nie pójść w ich ślady. Zapewne tak zrobią, bo coraz więcej pacjentów deklaruje wolę korzystania z usług "Medyka", rezygnując przy tym z opieki publicznej. I publiczna i niepubliczna są bezpłatne, a jakość usług wykazuje wyższość tej drugiej.
NZOZ jest czynny w dni powszednie w godz. 8-18. W pozostałych dniach i godzinach opiekę medyczną sprawuje Zakład Medycyny Doraźnej tj. ambulatorium w SP ZOZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna