MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Białymstoku jedyni w Polsce z europejskim certyfikatami. Leczą nowocześnie raka jajnika

luk
Dr hab. Paweł Knapp, szef UCO i  dr hab. Jan Kochanowicz, p.o. dyrektor USK chwalą się certyfikatem
Dr hab. Paweł Knapp, szef UCO i dr hab. Jan Kochanowicz, p.o. dyrektor USK chwalą się certyfikatem USK Białystok
Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, jako pierwsze i jedyne w Polsce otrzymało prestiżowy certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) i stało się akredytowanym ośrodkiem leczenia zaawansowanego raka jajnika (Certified Centre in Advanced Ovarian Cancer Surgery).

Certyfikat jest przyznawany na pięć lat. Dla pacjentek to ważny sygnał, że Uniwersyteckie Centrum Onkologii USK w Białymstoku to miejsce, gdzie leczy się nowocześnie, zgodnie z europejskimi standardami i gdzie stosowane są zaawansowane zabiegi z zakresu chirurgii ginekologii onkologicznej.

- Akredytacja jest potwierdzeniem, że w naszym ośrodku pacjentki są diagnozowane i leczone w oparciu o najwyższe europejskie standardy opieki medycznej – mówi dr hab. Paweł Knapp, koordynator UCO. – To jasny sygnał dla chorych kobiet, że możemy zaoferować określone umiejętności, doświadczenie, organizację i optymalny poziom opieki chirurgicznej. Zapewniamy im też interdyscyplinarne i kompleksowe podejście w leczeniu nowotworów ginekologicznych, włącznie z wsparciem psychologicznym.

- To potwierdzenie dla pacjentek z naszego regionu i całej Polski, że tu jest dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia w chorobie, która wymaga dużego zaangażowania personelu medycznego – mówi dr hab. Jan Kochanowicz, p.o. dyrektora: - Ująłbym to takimi słowami, że zachodni standard leczenia raka jajnika wkracza do Polski od wschodu.

By móc się ubiegać o certyfikat ESGO, Uniwersyteckie Centrum Onkologii musiało przedstawić członkom komisji oceniającej wyniki wszystkich wykonanych operacji raka jajnika przeprowadzonych w ciągu ostatnich trzech lat. Oceniana była ilość wykonanych zabiegów, ich rozległość, technika zabiegu operacyjnego, a także na podstawie wyników badania histopatologicznego tkanek pobranych podczas operacji, oceniano czy zastosowane leczenie było wystarczająco radykalnym leczeniem chirurgicznym. Analizowane były również powikłania po zabiegu operacyjnym.

Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej (ESGO) jest naukowym autorytetem w dziedzinie ginekologii onkologicznej, wyznaczającym standardy w zakresie interdyscyplinarnej opieki i kształcenia specjalistów.

Białystok. Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii uczą się nowej metody leczenia, ciepłą chemią [ZDJĘCIA]

Rak jajnika jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów kobiecych. Problemem jest m.in. to, że jest najczęściej wykrywany bardzo późno, kiedy jest w zaawansowanym stadium (III lub IV stopień, na IV możliwe).

Nie ma też niestety jakichkolwiek działań profilaktycznych wykrywających wcześniej tę chorobę. Wynika to z biologii tego nowotworu; bardzo późno daje objawy kliniczne. Zaczyna się niecharakterystycznymi bólami brzucha, może być poprzedzony niestrawnością i trudnymi do zdiagnozowania problemami gastrycznymi. Pacjentka trafia zazwyczaj w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, potem do gastrologa, a na koniec dopiero do ginekologa onkologa. W przypadku diagnozy niezwykle ważne jest sposób operowania. Wszystkie badania naukowe prowadzone na świecie jednoznacznie wskazują, że najlepsze rokowania są w przypadku zastosowania ultraradykalnych operacji (polegają one na pozaotrzewnowym jednoczesnym usunięciu macicy, przydatków - chorych jajników i jajowodów często z fragmentem jelita grubego z następowym jego zespoleniem, oraz wszelkich innych zajętych nowotworem tkanek). Zabiegi te trwają często wiele godzin, są niezwykle trudne technicznie i bardzo obciążające dla organizmu. Ale znacząco wydłużają życie chorych kobiet.

- Z powodu późnego wykrycia choroby, przeciętna Polka, u której wykryto zaawansowanego raka jajnika, żyje średnio 36 miesięcy, a Amerykanka, u której zastosowano ultraradykalne leczenie aż 106 miesięcy - tłumaczy dr hab. Paweł Knapp, koordynator UCO. Dzięki wdrożeniu zaawansowanych technik leczenia operacyjnego obserwujemy w naszym Ośrodku wydłużenie czasu wolnego od choroby do ponad 54 miesięcy – dodaje dr Paweł Knapp. Poprawiły się znacznie przeżycia naszych pacjentek. To, w tej chorobie niezmiernie długo.

Ten typ operacji w USA stosuje się od ponad 30 lat, w Białymstoku w USK – od 11 lat. Oprócz Białegostoku ten typ operatywy wykonuje tylko kilka ośrodków w kraju.

Wyjątkowa operacja w Białymstoku. Lekarze usunęli nowotwór i dali kobiecie szansę na posiadanie w przyszłości dzieci

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna