Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekka i przemyślana dieta to prosta droga do zdrowia

Katarzyna Czetowicz
sxc.hu
Nigdy nie jest za późno na zmianę sposobu odżywiania się. Zdrowa dieta to więcej energii i siły, a mniej dolegliwości i przyjmowanych leków. Przeczytaj, jak skutecznie wyeliminować złe nawyki żywieniowe.

Błędy żywieniowe to przyczyny wielu schorzeń i dolegliwości takich jak: wzdęcia, zaparcia, refluks itp. Są one wynikiem nadmiernego spożycia tłuszczu, cholesterolu, fosforu i sodu. Wraz z wiekiem dolegliwości te ulegają nasileniu i pogarszają pracę wielu narządów i tkanek organizmu. Natomiast dobre nawyki żywieniowe wspomagają dobre samopoczucie i funkcjonowanie organizmu.

Dlatego nigdy nie jest za późno, aby zadbać o swój jadłospis. Odpowiednie zbilansowanie diety, zarówno ilościowe jak i jakościowe, prowadzi do stopniowego zmniejszenia lub całkowitego pozbycia się wielu dolegliwości, poprawy ogólnego funkcjonowania organizmu, polepszenia samopoczucia, wzrostu energii życiowej oraz często do zmniejszenia ilości lub całkowitej eliminacji dotychczas stosowanych leków, np. przy nadciśnieniu.

Nawyki żywieniowe - zarówno te prawidłowe, jak i te złe, kształtują się od najmłodszych lat. Dlatego zmiany złych nawyków żywieniowych najlepiej wprowadzać stopniowo, ale trwale. Aby osiągnąć zamierzony cel, potrzeba kilku tygodni, a czasami miesięcy regularnego stosowania.

- W gruncie rzeczy, przestrzeganie dobrych nawyków nie jest trudne. Początkowo przechodzenie na zdrowy tryb żywienia może powodować trudności, lecz z czasem stanie się to zwyczajowym elementem codziennej diety - mówi Magdalena Golińczak, dietetyczka z Zielonej Góry.

Chcąc wprowadzać dobre nawyki żywieniowe, warto przestrzegać trzech podstawowych zasad.
z Pierwszym krokiem powinno być usystematyzowanie posiłków w ciągu dnia tak, aby przerwa między posiłkami nie przekraczała czterech godzin, a kolacja nie była spożywana zbyt późno.

z Należy jeść tyle, aby zaspokoić energetyczne zapotrzebowanie organizmu, które uzależnione jest od płci, wieku, trybu życia, stanu zdrowia, zwracając przy tym uwagę na zróżnicowanie produktów. W codziennej diecie powinny znaleźć się: warzywa, owoce, produkty zbożowe, chude mięso (drób, ryby), przetwory mleczne oraz oleje roślinne.

z Istotnym elementem jest wypijanie odpowiedniej ilości i rodzaju płynów. Jest to niezwykle ważne. Niestety wiele osób bagatelizuję tę sprawę. Szacuje się, iż jedną trzecią populacji osób starszych ograniczając ilość napojów, doprowadza do zaburzeń elektrolitowych, pogarsza pracę nerek i układu krążenia.

- Osoby po 50. roku życia powinny bazować na diecie lekkostrawnej. Pozwoli to dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych oraz ograniczyć produkty i potrawy ciężkostrawne - radzi MagdalenaGolińczak.
Ważne, by dania były świeżo przyrządzone, najlepiej metodą gotowania w wodzie, na parze, duszenia, smażenia bez tłuszczu, pieczenia w folii, naczyniach ceramicznych, na ruszcie, piekarniku czy opiekaczu elektrycznym. Smażenie i pieczenie na tłuszczu jest wykluczone! Tłuszcze natomiast należy dodawać do gotowanych potraw na surowo. Przy tej diecie, do zaprawiania zup i sosów, nie należy stosować zasmażek. Potrawy można zagęszczać zawiesiną z mąki i mleka. Oczywiście, do tego dużo świeżych owoców i warzyw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna