Lekkoatleta Podlasia Białystok medalistą mistrzostw Europy

Młociarz Podlasia Białystok zajął trzecie miejsce w mistrzostwach Europy w Amsterdamie.

Przed rokiem Nowicki awansował do światowej czołówki zdobywając brązowy medal mistrzostw świata w Pekinie. Wczoraj w Amsterdamie był blisko nawet srebrnego medalu. W ostatniej kolejce finału białostoczanina wyprzedził Białorusin Iwan Tichon. Młociarz, który w swojej karierze był dyskwalifikowany za doping, rzucił 78,84 m. Najlepszy wynik Nowickiego to 77,53 m. Wygrał oczywiście rewelacyjny Paweł Fajdek - 80,93.

Niewiele do medalu zabrakło Damianowi Czykierowi z Podlasia. W swoim debiucie na wielkiej imprezie na otwartym stadionie Czykier zajął czwarte miejsce na 110 metrów przez płotki. W biegu półfinałowym nasz zawodnik był trzeci i poprawił po raz kolejny w tym sezonie rekord życiowy - 13,32 s. Był to ogólnie piąty czas półfinałów, który dał przepustkę do walki o medale. W finale Czykier uzyskał 13,40 s. i zajął czwarte miejsce. Do trzeciej pozycji Polakowi zabrakło 0,08 s. Wygrał Francuz Dimitri Bascou - 13,25 s.

-Do medalu zabrakło mi niewiele, stąd złość po przekroczeniu mety - mówił Czykier, który już wcześniej wypełnił minimum na sierpniowe Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro - Nie miałem dobrego startu, takiego jak w trakcie rozgrzewki. W sumie jednak wytrzymałem ciśnienie i jestem zadowolony.

Poniżej oczekiwań wypadła oszczepniczka Hańczy Suwałki Maria Andrejczyk, która nie awansowała do 12-osobowego finału. Kwalifikacje w tej konkurencji, jak na mistrzostwa Europy, stały na niskim poziomie. Ale też trzeba zaznaczyć, że lekkoatletki musiały zmagać się z silnym przeciwnym wiatrem. Tylko pięć uzyskało minimum kwalifikacyjne, które wynosiło 60 metrów i stawkę finalistek uzupełniły oszczepniczki z najlepszymi wynikami kwalifikacji. Niestety wynik Andrejczyk 57,93 m był trzynastym rezultatem. W tym sezonie podopieczna Karola Sikorskiego rzucała znacznie dalej. Jej najlepszy wynik z tego roku to wyrównany rekord Polski - 64,08 m.

- To jest przede wszystkim dla mnie nauka - powiedziała Andrejczyk, która już także wywalczyła prawo startu w Rio de Janeiro. - Mam nadzieję, że to pierwszy i ostatni tak słaby start w tym sezonie. Paskudnie wiało w twarz i nie umiałam sobie z tym poradzić. Teraz musi być tylko lepiej. Wiem jakie błędy popełniałam i wiem co mam poprawić, aby wyszło perfekcyjnie na docelowej imprezie. Nie sądziłam, że kwalifikacje będą na tak niskim poziomie, ale to wiatr rozdawał karty.

Na eliminacjach biegu na 200 metrów występ w Amsterdamie zakończyła Klaudia Konopko z Bojar Białystok. Białostocka sprinterka, która także debiutowała w dużej imprezie międzynarodowej, uzyskała 23,76 s i ostatecznie została sklasyfikowana na 20 pozycji. Rezerwową w sztafecie 4x100 metrów był inna sprinterka Bojar Katarzyna Sokólska.

Natomiast w biegu eliminacyjnym sztafet 4x400 metrów wystartowała Martyna Dąbrowska z Bojar. Polki z czasem 3:27,72 min. zajęły drugie miejsce za sztafetą Wielkiej Brytanii i awansowały do finału. W finale Dąbrowska już nie pobiegła, a Polska sztafeta zajęła czwartą pozycję.

Polacy w sumie zdobyli 12 krążków, w tym sześć złotych, i wygrali klasyfikację medalową mistrzostw.