Lekkoatletyka. Cztery medale i dwie szanse na mistrzostwa świata

!!! zdjecia nie moga byc uzywane do tworzenia obrazow ruchomych nie moga byc rowniez ich czescia, zdjecia nie moga byc uzyte do celow komerycjnych w tym reklam itp!!! 06.08.2017 londyn, queen elizabeth olympic park, stadion,  iaaf world championships in athletics,  mistrzostwa swiata w lekkiej atletyce,  nz damian czykier, 110 m przez plotki mezczyzn, 110 metres hurdles,fot. andrzej banas / polska press
!!! zdjecia nie moga byc uzywane do tworzenia obrazow ruchomych nie moga byc rowniez ich czescia, zdjecia nie moga byc uzyte do celow komerycjnych w tym reklam itp!!! 06.08.2017 londyn, queen elizabeth olympic park, stadion, iaaf world championships in athletics, mistrzostwa swiata w lekkiej atletyce, nz damian czykier, 110 m przez plotki mezczyzn, 110 metres hurdles,fot. andrzej banas / polska press Andrzej Banas / Polska Press
Złoto i trzy razy srebro - to dorobek Podlasia Białystok w mistrzostwach Polski w Toruniu

Bezkonkurencyjny w biegu na 60 metrów przez płotki okazał się Damian Czykier. Lekkoatleta wygrał z czasem 7,79 s. Tym samym zawodnik obronił tytuł mistrzowski przed roku. Najlepszy wynik w tym sezonie 25–letniego płotkarza to 7,70 s. Jest to czas równy minimum ustalonego przez Polski Zawiązek Lekkiej Atletyki na halowe mistrzostwa świata w Birmingham (1 – 4 marca). Ale sam zawodnik wczoraj jeszcze nie wiedział czy wystartuje w Anglii.
– Zastanawiam się wspólnie z trenerem, czy przygotowywać się do halowych mistrzostw świata, czy poprawiać błędy i jednak skupić się na sezonie letnim – mówił zaraz po finale płotkarz. Decyzja miała zapaść w niedzielę późnym wieczorem.

Trzy srebrne medale zdobyły lekkoatletki białostockiego klubu. Magdalena Żebrowska w skoku dal drugie miejsce okrasiła rekordem życiowym. 21–letnia zawodniczka, trenowana przez Roberta Nazarkiewicza, w trzeciej próbie skoczyła 6,14 m. Wygrała Anna Jagaciak – Michalska z AZS Poznań (6,34 m).

Klaudi Kardasz (21 lat) do wicemistrzostwa w pchnięciu kulą wystarczył wynik 17,69 m. Wygrała Paulina Guba ze Startu Otwock – 18,77 m.
– Dla Klaudii był to dopiero drugi start w tym sezonie – mówi Przemysław Zabawski, trener Kardasz. – W tej sytuacji trudno było osiągnąć lepszy wynik, a chcieliśmy poprawić przynajmniej rekord życiowy, a nawet powalczyć o minimum na mistrzostwa świata [18,20 m – red.]. Pomimo, że Klaudia tego minimum nie ma to jest szansa, że zostanie zaproszona na tą imprezę. Ma 19 wynik na listach światowych, a w mistrzostwach świata startuje 16 zawodniczek. Lepsze wyniki od Klaudii ma aż siedem Amerykanek i wiadomo, że wszystkie nie będą startowały w Birmingham. Także czekamy na zaproszenie.
Decyzje w sprawie Kardasz miała zapaść także w niedzielę późnym wieczorem.

Trzecie srebro dla Podlasia było udziałem Pauliny Mikiewicz–Łapińskiej w biegu na 1500 metrów. Wynik zawodniczki trenowanej przez Tomasza Dąbrowskiego to 4:26,60 min. Wygrała zdecydowanie Sofia Ennaoui z MKL Szczecin (4:12,34 min.). Z kolei w biegu na 800 Mikiewicz–Łapińska uplasował się na czwartym miejscu.

Piąte miejsce w skoku wzwyż zajął Piotr Milewski 208 cm. Piąty, ale w skoku w dal był Bartosz Chojnowski – 7,25 m (rekord życiowy).
W mistrzostwach nie wystartowała Kamila Lićwinko. Skoczkini wzwyż zrezygnował w tym sezonie ze startów halowych.