Maria Andrejczyk sięgnęła po złoto w rzucie oszczepem
Maria Andrejczyk sięgnęła po złoto w rzucie oszczepem Anna Gryza-Aneszko
Białostoczanin Damian Czykier zdobył w Suwałkach złoty medal mistrzostw Polski i poprawił rekord kraju w biegu na 110 metrów przez płotki. Złoto wywalczyła też suwalska oszczepniczka Maria Andrejczyk.

Czykier (Podlasie Białystok) był faworytem w rywalizacji płotkarzy, ale jego ambicją było też poprawienie dziewięcioletniego rekordu kraju Artura Nogi, który przebiegł 110 metrów w 13,26 sek. Nasz zawodnik pobiegł szybciej o jedną setną sekundy, chociaż nie brakowało nerwów. Przyszły rekordzista popełnił falstart, potem uczynił to jeszcze jeden z biegaczy i dopiero za trzecim razem wszystko przebiegło zgodnie z przepisami. Białostoczanin znakomicie wyszedł z bloków i prowadził od pierwszego płotka do linii mety.

Czykier przyznał po rekordowym występie, że jest bardzo szczęśliwy, chociaż czuł się trochę zmęczony długimi podróżami w ostatnich dniach. Mimo to swój bieg uznał za bardzo dobry technicznie i zapowiadał, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

- Marzenia się spełniają. Zawsze warto o nie walczyć i po nie sięgać - stwierdził przed kamerami TVP Sport uradowany mistrz kraju.

Suwalskich kibiców nie zawiodła ich ulubienica - Maria Andrejczyk. Oszczepniczka miejscowej Hańczy była faworytką i pewnie sięgnęła po złoto, uzyskując w ostatniej, szóstej próbie 57, 53 m. Wynik nie jest rewelacyjny, ale jak przyznała wicemistrzyni olimpijska z Tokio czuła się nieprzygotowana, gdyż po zmianie szkoleniowca pracuje ciężko nad nową techniką i metodami treningowymi.

- To był dla mnie bardzo ważny start. Chciałam wygrać dla suwalskiej publiczności i zrobiłam to, chociaż byłam mocno stremowana - powiedziała Andrejczyk.

Wcześniej złote medale zdobyło dla naszego regionu jeszcze dwoje reprezentantów białostockiego Podlasia - Klaudia Kardasz w pchnięciu kulą i Wojciech Nowicki w rzucie młotem.

Dorobek medalowy zawodników z naszego województwa uzupełniły brązowe krążki Sebastiana Moszczyńskiego z Podlasia Białystok w skoku wzwyż (2,12 m) oraz Piotra Lebiody z Hańczy Suwałki w rzucie oszczepem (78,01 m).

W klasyfikacji medalowej Podlasie zajęło czwarte miejsce, a Hańcza - 16. Wygrał AZS UMCS Lublin. Wśród województw podlaskie zostało sklasyfikowane na czwartej pozycji. Zwyciężyło woj. lubelskie, przed Mazowszem i Wielkopolską.