Lekkoatletyka. Na stole worek pieniędzy. Polska europejską potęgą na świecie!

Paweł Wiśniewski
Szwed Armand Duplantis ustanowił absolutny rekord globu w skoku o tyczce. Na mistrzostwach świata w Eugene uzyskał wynik 6.21 m i zdobył złoty medal AP/Associated Press/East News
8 498 000 dolarów - tyle wynosiła pula nagród podczas 18. edycji lekkoatletycznych mistrzostw świata. W sumie nasi sportowcy zarobili w Eugene 239 000 dolarów, co daje ok. 1 120 000 złotych polskich. Najwięcej pieniędzy - po 70 000 dolarów czyli ok. 328 000 złotych - zgarnęli w Oregonie Paweł Fajdek (za złoty medal w rzucie młotem i Katarzyna Zdziebło za dwa srebrne medale w chodzie, na 20 km i 35 km). Konta rekordzistów świata zostały uzupełnione o 100 000 dolarów… Polska okazała się najlepsza w gronie europejskich nacji w klasyfikacji medalowej.

Ciekawie będzie zapewne wyglądał podział nagród w sztafecie mieszanej 4x400 metrów za zajęcie 4. miejsca… 16 000 dolarów trzeba będzie podzielić na pięć osób. Osób skonfliktowanych ze sobą i nieufnych wobec siebie...

Na „Hayward Field”, reprezentacja Polski wywalczyła w sumie cztery medale - złoty w rzucie młotem Paweł Fajdek oraz trzy srebrne - Katarzyny Zdziebło w chodzie na 20 km i 35 km oraz Wojciech Nowicki, również w rzucie młotem.
Nasi lekkoatleci zajęli ósme miejsce w tabeli medalowej, a wyraźnie triumfowali Amerykanie - 33 razy na podium, w tym 13-krotnie na najwyższym stopniu. Na podium stanęli reprezentanci 45 krajów, a mistrzowie globu wywodzą się z 29.

Klasyfikacja medalowa MŚ:

1. USA13 złotych - 9 srebrnych - 11 brązowych (w sumie: 33)
2. Etiopia4 złote - 4 srebrne - 2 brązowa (w sumie: 10)
3. Jamajka2 złote - 7 srebrnych - 1 brązowy (w sumie 10)
4. Kenia2 złote - 5 srebrnych - 3 brązowe (w sumie: 10)
5. Chiny2 złote - 0 srebrnych - 3 brązowe (w sumie: 6)
6. Australia2 złote - 0 srebrnych - 1 brązowy (w sumie: 3)
7. Peru2 złote - 0 srebrnych - 0 brązowych (w sumie: 2)
8. Polska1 złoty - 3 srebrne - 0 brązowych (w sumie: 4)
9. Japonia1 złoty - 2 srebrne - 1 brązowy (w sumie: 4)
Kanada1 złoty - 2 srebrne - 1 brązowy (w sumie: 4)

Również w klasyfikacji punktowej, polska lekkoatletyka uplasowała się na ósmym miejscu z 49 punktami. Zdecydowanie wygrali gospodarze - 328 punktów.