Lekkoatletyka. Rekordy życiowe w Bydgoszczy

2016-06-01 bialystok miting lekkoatletyczny  fot. wojciech wojtkielewicz kurier poranny / gazeta wspoczesna polska press
2016-06-01 bialystok miting lekkoatletyczny fot. wojciech wojtkielewicz kurier poranny / gazeta wspoczesna polska press Wojciech Wojtkielewicz
Katarzyna Sokólska z Bojar Białystok zajęła drugie miejsce na 100 metrów na mityngu w Bydgoszczy.

Podczas 16. Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego w Bydgoszczy, oprócz liderki list krajowych Ewy Swobody (11,18 s), wystartowały praktycznie wszystkie najlepsze polskie sprinterki. W silnej konkurencji bardzo dobrze wypadła Katarzyna Sokólska z Bojar Białystok, która w finale z czasem 11,56 s była druga. Wygrała Agata Forkasiewicz z AZS Wrocław (11,50 s). Szybciej od zawodniczki białostockiego klubu na tych zawodach pobiegła jeszcze Anna Kiełbasińska z SKLASopot, która w eliminacjach uzyskała 11,52 s.
– Tym wynikiem Sokólska poprawiła własny rekord województwa – mówi Mieczysław Sutyniec, trener Bojar. – Ponadto znowu potwierdziła, że walczy o miejsce w sztafecie 4x100 metrów na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Moim zdaniem tym biegiem dała mocny argument trenerowi kadry. Oczywiście jeszcze sztafeta nie jest pewna startu na igrzyskach. Obecnie w rankingu zajmuje 13 miejsce, a 16 uzyskuje kwalifikację.
Trochę poniżej oczekiwań wypadła na 400 metrów inna zawodniczka Bojar Martyna Dąbrowska, która z czasem 53,57 s została sklasyfikowana na 9 miejscu (przed nią były cztery Polki).
– Spodziewaliśmy się lepszego czasu. Mam nadzieję, że znacznie się poprawi w kolejnym starcie, bo ma także szansę na sztafetę 4x400 metrów, która kwalifikacje olimpijską już ma – twierdzi Sutyniec.
Rekord życiowy w Bydgoszczy poprawił na 110 metrów przez płotki Damian Czykier z Podlasia Białystok. Z czasem 13,62 s. zajął trzecie miejsce i prowadzi na listach krajowych (wygrał Antonio Alcana z RPA - 13,40 s). Lekkoatleta już wcześniej wypełnił minimum na mistrzostwa Europy, a teraz stara się o wskaźnik na Rio (13,47 s).
– Forma Damiana rośnie i jeżeli trafi na dobre warunki i mocną konkurencję to powinien te minimum wypełnić – przyznaje Robert Nazarkiewicz, trener Podlasia.
Normę na igrzyskach wypełnił już w rzucie młotem Wojciech Nowicki z Podlasia (78,36 m w tym sezonie), który w Bydgoszczy z rezultatem 76,44 m zajął drugie miejsce. Wygrał Paweł Fajdek z Agrosu Zamość z najlepszym wynikiem na świecie - 81,71 m.
Inni lekkoatleci Podlasia startowali w Zamościu w mistrzostwach Polski LZS. Zawodnicy białostockiego klubu zdobyli 13 złotych medali, 7 srebrnych i 3 brązowe. Podlasie wygrało w punktacji klubowej (220 pkt.) przed Agrosem Zamość (140 pkt.).
Najwartościowszy wynik z zawodników Podlasia na tych zawodach uzyskała juniorka młodsza Karolina Łozowska, która była druga na 100 i 200 metrów. Jej czas na ,,setkę” 11,90 s jest lepszy od minimum na mistrzostwa Europy juniorów młodszych w Tbilisi. Na 200 metrów miała 24,32 s.
Natomiast w hiszpańskiej Huelvie startowała Justyna Korytkowska z Prefbetu Śniadowo Łomża. Biegaczka na 3000 metrów z przeszkodami zajęła siódme miejsce - 10,01,97 min.