Lekkoatletyka. Wyczekała moment i pokazała plecy rywalkom

Drużyna Podlasia Białystok wraz z trenerem Tomaszem Dąbrowskim
Drużyna Podlasia Białystok wraz z trenerem Tomaszem Dąbrowskim KS Podlasie Białystok
Katarzyna Rutkowska z Podlasia Białystok zajęła pierwsze miejsce w biegu przełajowym klubowego pucharu Europy, który rozegrano w portugalskim miasteczku Mira. W klasyfikacji zespołowej Podlasie zajęło czwarte miejsce.

24–letnia Rutkowska na trasie liczącej nieco ponad sześć kilometrów uzyskała czas 20,07 min. i o sekundę wyprzedziła Portugalkę Jessicę Augusto.
– Kasia bardzo dobrze pobiegła taktycznie – twierdzi Tomasz Dąbrowski, trener zawodniczki. – Biegła spokojnie i na około 800 metrów przed metą zaatakowała. Wypracowała dziesięć metrów przewagi i już nikomu nie dała się wyprzedzić. Pokonała bardzo utytułowane zawodniczki.

W biegu rywalizowały jeszcze trzy inne zawodniczki Podlasia. Paulina Mikiewicz–Łapińska zajęła 15. miejsce, Paula Kopciewska była 26, a Izabela Parszczyńska 37. Bieg ukończyły 74 zawodniczki. W sumie wyniki te drużynie Podlasia dały czwarte miejsce w gronie 15 klubów. Wygrał Sporting Lizbona.
– Wszystkie dziewczyny pobiegły na miarę możliwości, ale do podium trochę zabrakło – podsumowuje Dąbrowski, który z biegaczkami do imprezy przygotowywał się w Portugalii.

Wśród mężczyzn, którzy mieli do pokonania ponad dziesięć kilometrów, rywalizowali biegacze Prefbetu Śniadowo Łomża, którzy w klasyfikacji zespołowej zajęli 14. pozycję (wśród 22 drużyn). Indywidualnie najlepiej spisał się Emil Dobrowolski, który przybiegł na metę jako 33. Przemysław Dąbrowski uplasował się na 50 pozycji, Mateusz Demczyszak na 71, a Maciej Badurek na 74. Bieg ukończyło 115 zawodników.

Podobnie jak w biegu kobiet zwycięstwo odniósł portugalski Sporting Lizbona, a pierwszy finiszował jego zawodnik Kenijczyk Davis Kiplangat.