Lepiej, niż rok temu

Tomasz Kubaszewski
Kacper Iwaszko był pierwszym suwalczaninem, który przyszedł na świat w tym roku. Ilu pójdzie w jego ślady?
Kacper Iwaszko był pierwszym suwalczaninem, który przyszedł na świat w tym roku. Ilu pójdzie w jego ślady? T. Kubaszewski
Udostępnij:
Region. Rodzi się nas coraz więcej. W dodatku jesteśmy stosunkowo młodzi. Najliczniejszą grupę mieszkańców stanowią w Suwałkach dwudziestolatkowie.

Urząd Statystyczny opublikował niedawno dane za ubiegły rok. Sprawdziliśmy, co dzieje się nie tylko w mieście, ale i na terenie powiatu ziemskiego.

Większość na plusie

W ubiegłym roku najwięcej, bo 719 dzieci urodziło się oczywiście w Suwałkach. Następna w kolejności jest suwalska gmina. Na świat przyszło tu 93 dzieci. 76 urodziło się w Raczkach, 58 w Filipowie, po 46 w Jeleniewie i Szypliszkach, 37 w Przerośli, 34 w Rutce-Tartak. Najmniej nowych obywateli przybyło w Bakałarzewie i Wiżajnach - po 31.

Przyrost naturalny w większości gmin jest dodatni. W mieście urodziło się o 228 osób więcej, niż zmarło. W 2006 roku było gorzej. Przyrost naturalny wynosił w Suwałkach 202.

Najlepszy wskaźnik pod tym względem spośród gmin wiejskich osiągnęło Jeleniewo. Na świat przyszło o 32 mieszkańców więcej, niż z niego odeszło. Niezły wskaźnik (23) odnotowano jeszcze tylko w gminie Suwałki. W odniesieniu do Przerośli i Szypliszek liczba ta wynosi 10, w przypadku Raczek - 6, Filipowa - 5, a Rutki-Tartak - 1. Ujemny przyrost naturalny odnotowano natomiast w Wiżajnach (minus 4) i Bakałarzewie (minus 5).

20-latkowie górą

W końcu ubiegłego roku mieszkało w Suwałkach 69281 osób.
12 tys. stanowili ludzie w wieku do 14 lat, 50 tys. mieściło się zaś w przedziale wiekowym 15-64 lata. Suwalczanie do 35. roku życia stanowią połowę mieszkańców.

Najliczniejszą grupą są dwu-dziestolatkowie. Jest ich 11,7 tys. Drudzy są czterdziestolatkowie - 10,9 tys. Kolejne miejsca zajmują: nastolatkowie (10-19 lat) - 10,6 tys., trzydziestolatkowie - 9,9 tys., pięćdziesięciolatkowie - 9,6 tys. i dzieci do dziewięciu lat - 7,3 tys.

Najmniej liczna grupa, to z kolei osoby po osiemdziesiątce. Jest ich w mieście 1,5 tys. Siedemdziesięcio-latków mamy 3,4 tys., a sześćdzie-sięciolatków - 4,3 tys.

Ujemnie w regionie

Przyrost naturalny w całym województwie podlaskim był w 2007 roku ujemny. Zmarło o 546 osób więcej, niż się urodziło.
Dodatnie wskaźniki osiągały głównie miasta. Np. Białystok - 500, Łomża - 165, Augustów - 15, Sejny zaś - 6.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie