Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepsze warunki na politechnice. Otrzyma 2 mln zł

(ak)
sxc.hu
Dzięki ministerialnemu wsparciu studenci będą mieli lepsze warunki nauki.

Dwa kierunki: elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym oraz zarządzanie i inżynieria produkcji na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej zostały wyróżnione w ministerialnym konkursie na "Najlepsze programy kształcenia zgodnie z Krajowymi Ramami Kwalifikacji".

- Dostaną po milionie złotych na poprawę oferty dydaktycznej, pokrycie kosztów związanych z wprowadzaniem innowacyjnych elementów do programu studiów - mówi prof. Lech Dzienis, rektor uczelni.

- Mowa tu również o studenckich praktykach zawodowych, podnoszeniu umiejętności dydaktycznych nauczycieli, o wykładach ekspertów i wybitnych praktyków, a także rozwijaniu współpracy wydziału z przedsiębiorstwami. To wszystko ma doprowadzić do zbliżenia studiów do rynku pracy i wypromować innowacyjne metody nauczania.

Co istotne, Politechnika Białostocka znalazła się w towarzystwie wszystkich 37 nagrodzonych ośrodków z 17 polskich miast - zarówno szkół publicznych jak i prywatnych. To także jedyna uczenia przy wschodniej granicy, którą wyróżnił resort nauki.

Zwycięzcy konkursu dofinansowanie wykorzystają na doskonalenie oferty dydaktycznej, na przykład sfinansowanie nowoczesnych technik i narzędzi stosowanych podczas wykładów i ćwiczeń, pokrycie kosztów praktyk zawodowych dla studentów czy lepsze przygotowanie wykładowców akademickich. Wydział elektryczny głównie doposaży laboratoria naukowe i kupi aparaturę naukowo-badawczą. Wydział zarządzania stawia na rozwój kształcenia na odległość oraz praktyki i staże studenckie.

- Konkurs pokazał, że nasze uczelnie potrafią uczyć nowocześnie i reagują na wyzwania, jakie stawia przed nimi rozwijająca się wiedza oraz rynki pracy - mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Przybywa uczelni, które budują dobre relacje z przedsiębiorcami i przybywa firm, które znajdują w uczelniach wartościowych partnerów.

Korzystają na tym studenci, gdyż poza nowoczesną wiedzą, zdobywają w trakcie studiów kompetencje i praktyczne umiejętności, które ułatwią im w przyszłości zawodowy start. Spotkania ze znakomitymi praktykami są też dla studentów inspiracją, wyzwalają przedsiębiorczość i nieszablonowe myślenie.

Liderzy konkursu

Najlepiej w konkursie wypadły: Uniwersytet Jagielloński (pięć nagrodzonych kierunków) oraz Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza (po cztery nagrodzone kierunki studiów). Wnioski oceniał powołany przez Barbarę Kudrycką, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Marciniaka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna