MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy, myśliwi, rolnicy i jeźdźcy z Podlasia i Mazowsza po raz kolejny obchodzili swe święto - XIII Hubertus Węgrowski

(d)
Przez wiele lat patronat nad uroczystością sprawował śp. prof. Jan Szyszko, któremu były poświęcone tegoroczne obchody Hubertusa. Głównym celem wydarzenia jest zgłębianie wartości związanych z szacunkiem człowieka do polskich lasów i zwierzyny.
Przez wiele lat patronat nad uroczystością sprawował śp. prof. Jan Szyszko, któremu były poświęcone tegoroczne obchody Hubertusa. Głównym celem wydarzenia jest zgłębianie wartości związanych z szacunkiem człowieka do polskich lasów i zwierzyny. Adam Nieścioruk
Podczas weekendu, przed pałacem i folwarkiem w Łochowie świętowali leśnicy, jeźdźcy, myśliwi i rolnicy. Odbył się tutaj XIII Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. prof. Jana Szyszki. Celem tego wydarzenia jest promocja tożsamości narodowej, kultury i tradycji związanej z myślistwem, łowiectwem i rolnictwem.

Przez wiele lat patronat nad uroczystością sprawował śp. prof. Jan Szyszko, któremu były poświęcone tegoroczne obchody Hubertusa. Głównym celem wydarzenia jest zgłębianie wartości związanych z szacunkiem człowieka do polskich lasów i zwierzyny.

XIII Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. prof. Jana Szyszki w sobotę rozpoczął się od apelu i modlitwy do św. Huberta. W tym roku przed pałacem w Łochowie stanęło ponad 426 myśliwych Hubertusa Węgrowskiego, którzy po zbiórce rozjechali się do łowisk 16 kół łowieckich. Królem polowania został Andrzej Hinc, członek Naczelnej Rady Łowieckiej z Gdańska, który w drugim miocie popisał się dubletem do pędzących dzików. Natomiast Królem całego Hubertusa okazał się Piotr Pychewicz, polujący w OHZ Brok, gdzie upolował jelenia byka. Oficjalnej dekoracji dokonał duszpasterz myśliwych i leśników ksiądz Tomasz Duszkiewicz i łowczy okręgowy z Siedlec Bartłomiej Kurkus.

W niedzielę była parada i polowa msza hubertowska w oprawie muzycznej Centralnego Zespołu PZŁ pod przewodnictwem Mieczysława Leśniczaka. Uroczystą mszę świętą odprawił wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ksiądz prałat Zbigniew Rostkowski, który również wygłosił homilię. Zwracając się do zebranych, zwrócił szczególną uwagę na rozumne i odpowiedzialne użytkowanie zasobów przyrody.

Organizatorzy tradycyjnie zaplanowali prezentację dorobku Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego, zdrowej żywności oraz psów myśliwskich, degustację dziczyzny i pogoń za lisem. Imprezie patronował Edward Siarka - pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

Na zakończenie uroczystości wręczono Nagrody im. Profesora Jana Szyszko. W tym roku Kapituła postanowiła uhonorować Adama Stępniaka byłego prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej, Sławomira Ryszawę dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem wraz z uczniami, Wojciecha Dulskiego – przewodnika psów myśliwskich oraz Marka Romana – dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

W imieniu władz Polskiego Związku Łowieckiego w Hubertusie Węgrowskim uczestniczył prezes NRŁ Paweł Piątkiewicz, który bardzo wysoko ocenił promocyjny charakter uroczystości w Łochowie. Zdaniem prezesa, wielkie słowa uznania należą się Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży, księdzu Tomaszowi Duszkiewiczowi, nadleśnictwu w Łochowie oraz łowczemu okręgowemu z Siedlec Bartłomiejowi Kurkusowi.

Odwiedzający leśne stanowiska podkreślali znaczenie działań edukacyjnych podejmowanych przez leśników, cieszyli się również z możliwości bezpośredniej rozmowy i uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące lasów.

Organizatorem wydarzenia było Nadleśnictwo Łochów, Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, Polski Związek Łowiecki – Okręg Siedlecki oraz Gmina Łochów.

Czytaj też:
Puszcza Białowieska – najstarsze drzewa. Szlak Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich (zdjęcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna