Leśnicy obchodzą dzisiaj Miedzynarodowy Dzień Lasów. Główne hasło brzmi - „Lasy i różnorodność biologiczna. Zbyt cenne by je tracić”

PZA(opr.)
Udostępnij:
Dzień 21 marca Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów, który od 8 lat obchodzony jest na całym świecie. Głównym celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat roli, jaką lasy odgrywają w życiu człowieka. W 2020 roku Dzień Lasów obchodzony jest pod hasłem: „Lasy i różnorodność biologiczna. Zbyt cenne by je tracić”.

W Polsce lasów przybywa. Od drugiej wojny światowej lesistość Polski wzrosła z 21 do prawie 30%. Zwiększa się nie tylko ich powierzchnia, ale także ilość zgromadzonego w lasach drewna oraz wiek drzew. Polskie lasy są coraz bardziej zróżnicowane i cenne. Lasy dostarczają odnawialnego, najbardziej ekologicznego surowca, czyli drewna. Jest to możliwe dzięki trwale zrównoważonej gospodarce leśnej prowadzonej przez leśników zatrudnionych w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

Co roku leśnicy sadzą w Polsce ok. 500 mln drzew. W nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku ok. 30 mln. Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wynosi ponad 625000 ha, w tym lasy stanowią blisko 590000 ha. Lesistość gmin na terenie RDLP Białystok jest bardzo zróżnicowana. Są gminy typowo leśne, jak np. Białowieża (Puszcza Białowieska), Płaska (Puszcza Augustowska), Ruciane-Nida (Puszcza Piska), gdzie prawie całą powierzchnię pokrywają lasy, oraz gminy z dominującym krajobrazem rolniczym, np. Mońki, Dąbrowa Białostocka czy Czyżew.

Kopna Góra. Pod Białymstokiem powstaje zagroda pokazowa żubr...

Ponad 80% wszystkich poznanych gatunków roślin i zwierząt żyjących na lądzie jest związanych z lasami. Leśnicy odtwarzają zagrożone siedliska lasów łęgowych, zajmują się też reintrodukcją zagrożonych wyginięciem gatunków. Nadleśnictwa Augustów, Białowieża, Bielsk, Borki, Browsk, Czerwony Dwór, Gołdap, Hajnówka, Krynki, Płaska, Supraśl, Waliły i Żednia oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku realizują także Kompleksowy projekt ochrony żubra przez Lasy Państwowe, którego głównym celem jest zapewnienie trwałości populacji żubra oraz jej rozwój.

Od ponad 20 lat Lasy Państwowe prowadzą różne programy związane z magazynowaniem wody w lasach. Tworzenie małych zbiorników wodnych i dbanie o naturalne zbiorniki, np. oczka wodne czy źródliska, powoduje m.in. wzrost różnorodności gatunkowej – zasiedlanie terenów wokół zbiornika przez gatunki związane ze środowiskiem wodnym. W 2020 roku w tym nadleśnictwie zostanie odnowionych 18 sztuk wodopojów dla zwierząt, ale to również zbiorniki gromadzące wodę w Puszczy.

Z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku w projekcie bierze udział 11 nadleśnictw: Augustów, Bielsk, Browsk, Dojlidy, Giżycko, Głęboki Bród, Krynki, Płaska, Supraśl, Suwałki, Żednia.Celem projektu jest realizacja kompleksowych działań polegających na zabezpieczeniu lasów przed kluczowymi zagrożeniami związanymi ze zmianami klimatycznymi. Obejmą one rozwój systemów małej retencji oraz przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach nizinnych.

Senior w sieci - Internet nie tylko dla młodych KOMENTARZ

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
21 marca, 18:40, Gość:

Co Puszczy za mało wycięliście czy za dużo wam nakradli

Bzdury Gościu piszesz! Nie znasz specyfiki pracy leśników!

G
Gość

Co Puszczy za mało wycięliście czy za dużo wam nakradli

Dodaj ogłoszenie