Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Lex Czarnek” wraca do Sejmu jako projekt poselski. Zmiany w prawie oświatowym wejdą w życie? "Mam nadzieję, że jeszcze przed wakacjami"

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Zmiany w prawie oświatowym jednak będą? Tzw. Lex Czarnek ma powrócić jako projekt poselski. Minister edukacji chce, by zmiany weszły w życie jeszcze przed wakacjami.
Zmiany w prawie oświatowym jednak będą? Tzw. Lex Czarnek ma powrócić jako projekt poselski. Minister edukacji chce, by zmiany weszły w życie jeszcze przed wakacjami. Adam Jankowski
Lex Czarnek 2.0. – tak minister edukacji nazwał nowy projekt zmian w prawie oświatowym. Na początku marca 2022 roku prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy, tłumacząc, że nie chce, by w tak trudnej sytuacji Polacy byli podzieleni. Przemysław Czarnek zapowiedział wówczas, że projekt niebawem wróci do Sejmu. Okazuje się, że może stać się to szybciej, niż moglibyśmy przypuszczać. Czy tzw. Lex Czarnek wejdzie w życie jeszcze przed wakacjami?

Lex Czarnek 2.0. niebawem w Sejmie

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe, która m.in. wzmacniałaby rolę kuratorów w szkołach, a także zmieniała zasady, dotyczące wpuszczania do placówek organizacji pozarządowych, jednak może wejść w życie. Została ona zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę 3 marca 2022 roku. Teraz jednak, jak zapowiada Przemysław Czarnek, ma być uchwalona w trybie poselskim.

– W tej zawetowanej przez Prezydenta ustawie mnóstwo przepisów to były przepisy autorstwa tych właśnie posłów i to oni byli głównie zawiedzeni, oczywiście obok nas, tym wetem. I dlatego po tym, gdy usłyszeli, że tu nie o przepisy chodzi, tylko o moment uchwalenia tej ustawy, bo przepisy są bardzo dobre, przystąpili natychmiast do pracy. Teraz prace nad ustawą przebiegają w ścisłym kontakcie z urzędnikami z kancelarii prezydenta, więc mam nadzieję, że jeszcze przed wakacjami ta ustawa zostanie uchwalona i podpisana przez Prezydenta – mówił Przemysław Czarnek w rozmowie z Wojciechem Pokorą opublikowaną na łamach "Kuriera Lubelskiego".

Na antenie Polskiego Radia 24 minister edukacji zaznaczał z kolei, że pierwsze posiedzenie komisji w sprawie tej ustawy może być już na następnym posiedzeniu Sejmu. Oznaczałoby to więc, że nad tzw. Lex Czarnek posłowie mogą pochylić się już 6-7 kwietnia. Z kolei tryb poselski sprawia, że projekt nie będzie poddany konsultacjom społecznym, a to właśnie działania organizacji pozarządowych, związków i osób prywatnych, a także opozycji doprowadziły do tego, że Andrzej Duda zdecydował się zawetować dokument:

– Nie będę ukrywał, że apelowaliście państwo z opozycji do mnie o weto do ustawy o oświacie. Ponieważ ja apeluję do państwa o jedność, w związku z tym ja postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia – zaznaczał wówczas prezydent.

Zmiany w prawie oświatowym jednak wejdą w życie?

Przemysław Czarnek odniósł się w swojej wypowiedzi także do apelu prezydenta o jedność wszystkich Polaków:

– Pan prezydent zapewne miał nadzieję, że nie będzie miejsca na takie rzeczy, jak wystąpienie Donalda Tuska na konwencji Platformy Obywatelskiej w sobotę i dzielenie Polaków, że nie będzie takich sytuacji, jak okładka Newsweeka z poniedziałku i obrzydliwe porównywanie Jarosława Kaczyńskiego do Władimira Putina przez redaktora Lisa i wiele, wiele innych wypowiedzi jątrzących, dzielących, które świadczą o tym, że niestety tej jedności, którą pan prezydent chciał zbudować, wetując zmiany w Prawie oświatowym, jednak się nie zbuduje – ocenił minister edukacji.

Pytany o to, co znajdzie się w nowelizacji ustawy o prawie oświatowym, odpowiedział, że „będzie dokładnie to samo, co w poprzedniej”. Dodał także, że pod koniec maja lub na początku czerwca ustawa ponownie trafi na biurko prezydenta.

– Pan prezydent, wetując ustawę, nie powiedział, że sprzeciwia się przepisom tej ustawy. Wręcz przeciwnie, powiedział wprost na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, że są w niej przepisy, które powinny wejść w życie, tylko nie w tamtym momencie. Tamten moment to był początek marca i początek wojny na Ukrainie, ja mówię o czerwcu – mówił Przemysław Czarnek.

Lex Czarnek 2.0. Co się zmieni w ustawie Prawo oświatowe?

Projekt ustawy zwanej Lex Czarnek zakłada m.in. zwiększenie nadzoru nad wpuszczaniem do szkół organizacji pozarządowych, a także przekazanie większej decyzyjności w ręce kuratorów. Poniżej przedstawiamy listę zmian, które wprowadza „Lex Czarnek”:

  • W momencie, gdy dyrektor uchylałby się od zaleceń kuratora oświaty, ten drugi miałby możliwość wezwania dyrektora i poproszenia o wyjaśnienie niezrealizowanych zaleceń;
  • Kurator oświaty miałby możliwość odwołania dyrektora w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia, jeśli ten nie realizowałby jego zaleceń;
  • W momencie, gdy na dyrektora placówki powoływana byłaby osoba, niebędąca nauczycielem, niezbędna okazałaby się pozytywna opinia kuratora oświaty;
  • Miałby zostać zwiększony nadzór nad zajęciami prowadzonymi przez organizacje zewnętrzne. Zanim dana organizacja weszłaby do szkoły, musiałaby przedstawić dyrektorowi konspekt swoich zajęć. Takie lekcje mogłyby odbywać się po uzyskaniu zgody od kuratorium;
  • Wzmocniony zostałby nadzór nad placówkami niepublicznymi;
  • Dyrektor szkoły zobowiązany byłby do tego, by organizować lekcje z wykorzystaniem metod kształcenia na odległość, w momencie, gdy zajęcia byłyby zawieszone.
od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Lex Czarnek” wraca do Sejmu jako projekt poselski. Zmiany w prawie oświatowym wejdą w życie? "Mam nadzieję, że jeszcze przed wakacjami" - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna