Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licea z małych miejscowości kształcą coraz lepiej

(jsz)
Opr. graf. G. Radziewicz
Maturę z języka polskiego najlepiej w Białymstoku napisali uczniowie IV i VI LO.

Szkoły do likwidacji

Szkoły do likwidacji

Uczniowie liceów profilowanych oraz uzupełniających osiągają od lat najsłabsze wyniki na egzaminie dojrzałości. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej od kiedy do przedmiotów obowiązkowych dołączyła matematyka. Nowa ustawa dotycząca szkolnictwa zawodowego zakłada likwidację tego typu placówek. Miałoby to nastąpić w roku szkolnym 2012/2013.

Z kolei bezkonkurencyjni z matematyki okazali się ich koledzy z II LO. Czołówkę najlepszych białostockich szkół dogania Liceum Ogólnokształcące w Michałowie.

W tej ostatniej szkole tegoroczne wyniki egzaminu dojrzałości są najlepsze od lat. Z języka polskiego i angielskiego tamtejsi uczniowie osiągnęli najwyższy wynik spośród wszystkich placówek w powiecie białostockim. Uzyskali oni średnio odpowiednio - 46,7 i 44,8 punktów. Tylko z matematyki wyprzedzili ich uczniowie z LO w Łapach. Co kryje się za tym sukcesem?

- Na pewno ciężka praca młodzieży i nauczycieli - nie kryje dumy Dorota Burak, dyrektor Zespołu Szkół w Michałowie. - Poza tym, uczniowie zaczęli w końcu korzystać z licznych zajęć dodatkowych, które organizujemy w szkole i najwyraźniej widać tego efekty. Spory nacisk położyliśmy zwłaszcza na matematykę, która w ubiegłym roku wypadła słabo.

Niespodzianki są także w Białymstoku. Przez wiele lat matury najlepiej wypadały w I, II i III LO. W tym roku do tego grona dołączyły inne placówki. Na przykład uczniowie IV i VI LO egzamin dojrzałości z języka polskiego napisali najlepiej w całym mieście. Uzyskali średnio ponad 55 punktów. III LO uplasowało się z kolei na drugim miejscu, a na trzecim VIII LO ze średnią 48, 7 punktów. Jeśli chodzi o matematykę, najwyższy wynik zdobyli maturzyści z II LO. Na drugim miejscu są ich koledzy z I LO - 39,3 pkt, a na trzecim uczniowie z IV i VI LO - 35, 6 pkt.

- Matematyka wypadła w tym roku słabiej niż w poprzednim - zauważa Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. - Lepiej natomiast uczniowie poradzili sobie z angielskim.
Najsłabiej na egzaminie dojrzałości wypadli natomiast uczniowie liceów profilowanych, techników zawodowych oraz szkół uzupełniających dla dorosłych. Wśród tych ostatnich były placówki, gdzie żaden ze zdających nie zaliczył matury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna